Gdzie i kiedy?
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84, Szczecin
Od: sobota, 15 kwietnia 2023, 08:00
Do: piątek, 26 maja 2023, 16:00
Za ile?
darmowe
Wystawa prac Andrzeja Maciejewskiego, cenionego malarza i grafika. To niezwykła okazja do obejrzenia przepełnionych symboliką dzieł artysty.

Jak pisze kurator wystawy, Jolanta Szczepańska-Andrzejewska: ,,wielu odbiorców twórczości Andrzeja kwalifikuje ją jako grafikę komputerową. Otóż nie do końca tak jest – praktyka Andrzeja jest o wiele bardziej złożona i bliższa klasycznym technikom grafiki warsztatowej, a komputer jest tylko jednym z jego narzędzi”.

Andrzej Maciejewski to szczeciński malarz i grafik. Już od 60 lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Twórczość Andrzeja Maciejewskiego rezonuje wokół Szczecina i samych szczecinian, tak więc jest on aktywną tkanką miasta. Już w latach siedemdziesiątych projektował i wykonywał liczne, wielkoformatowe murale obrazujące działalność lokalnych przedsiębiorstw na budynkach w centrum naszego miasta, m.in. przy Alei Wojska Polskiego, ulicy Getta Warszawskiego, ulicy Dworcowej czy w okolicach Bramy Portowej.

„Niezmiernie trudno odnaleźć się w technikach cyfrowych. Sprawdzić, zaprząc do twórczej pracy. Uzasadnione o tyle w przypadku Andrzeja, bo nie trwały one od zawsze, są raczej epizodem ostatniej chwili, patrząc z historycznego punktu widzenia grafiki artystycznej. Dla Andrzej stały się objawieniem. Andrzej, wiadomo, nudzić się nie potrafi”, pisze malarz Waldemar J. Marszałek. Dodając także, że malarstwo szczecińskiego artysty przemawia do niego w taki sposób, jakiego nie spotkał przez lata, a także, że by być malarzem i artystą w świecie cyfry nie wystarczy być „wrażliwcem”, ale trzeba być supermenem sztuki.

Prace Andrzeja Maciejewskiego są bardzo współczesne i poruszają aktualne tematy, często odwołując się do krajobrazu Szczecina. Eksponowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w krajowych galeriach i instytucjach kultury, jak i zagranicznych między innymi: w Japonii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Danii i Rosji.