Gdzie i kiedy?
różne miejsca w Szczecinie
Od: piątek, 20 września 2024, 20:00
Do: niedziela, 22 września 2024, 16:00
Za ile?
darmowe
Hasłem przewodnim 7. edycji Święta Śródmieścia jest szczęście i program wypełniony jest wydarzeniami, które poczucie szczęścia mogą wzmagać. Gotowanie w miłym gronie, tańce, zabawa w postaci rywalizacji w grze miejskiej, spędzanie czasu na spacerowaniu i poznawaniu Szczecina, wreszcie wspólna uczta w pod drzewami w parku – we wszystkim tym będzie można wziąć udział już między 20 a 22 września.

– Święto Śródmieścia urodziło się jako pomysł na zaprezentowanie innej twarzy Śródmieścia: tej ukrytej w opowieściach, zakamarkach i niezwykłościach – tłumaczy Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, organizatora wydarzenia. – Od zawsze też, ze względu na bliskie nam pojęcie sąsiedzkości, Święto jest zaproszeniem do mieszkańców do współtworzenia tej imprezy. W tym roku znów są z nami zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe i aktywni mieszkańcy ze Śródmieścia, którzy będą dzielić się swoimi umiejętnościami.

 

PROGRAM ŚWIĘTA ŚRÓDMIEŚCIA 2024

piątek, 20.09

20:00-23:00  

Potańcówka na Wyzwolenia  / Silver Office, al. Wyzwolenia 70

Jak co roku Święto Śródmieścia rozpoczynamy lub kończymy wydarzeniem muzycznym w nietypowym miejscu. Siódmą edycję otworzy „Potańcówka na Wyzwolenia”! Dzięki współpracy z Silver Office zapraszamy Was na tańce do dawnej siedziby Orange w pobliżu ronda Giedroycia. To od niedawna – multifunkcyjny budynek biurowo-usługowy, w którym do dziś mieści się placówka pocztowa. Była tam już przed wojną, gdy budynek był niższy. Po przełomie wieków dobudowano do niego nową część. I właśnie tam – zanim całkowicie zostanie oddany służbie biurom i spotkaniom – zatańczymy.

Zagra „Super Tomek” – DJ, producent muzyczny i organizator imprez. Grał na festiwalach Pol’and’rock, Summer Contrast, LAS. Twórca projektów Fractal Tree i OOXOO, z którymi wydał kilka płyt. Organizator festiwalu Come WIth Us. Z powodzeniem dzieli się swoją muzyczną wiedzą jako pedagog. Pasjonat kultury klubowej, który równie entuzjastycznie oddaje się wizytom w operze. Pod pseudonimem „Tommy Halik” prezentuje muzykę downtempo i organic house. Dla nas szykuje wieczór pełen potańcówkowych muzycznych opowieści z przestrzeni 70 lat. O nawilżenie Waszych gardeł i dobry klimat zadba Piwnica Kany. Potańcówka już 20 września (piątek) w godz. 20.00-23.00. Wstęp wolny – tylko dla osób pełnoletnich.

Partner wydarzenia: Silver Office

 

sobota, 21.09

11:00-14:00   

Wspólny stół (warsztaty kulinarne) – tartaletki (I tura, obowiązują zapisy) / Mozaika, ul. Śląska 43/U1 (wejście od ul. Jagiellońskiej)

Przygotuj z nami wspólny sąsiedzki stół, który stanie w parku Andersa w ramach Święta Śródmieścia! A przy okazji sprawdź się na warsztatach z Mozaiką. Dowiesz się, że nawet nie posiadając cukierniczych umiejętności, jesteś w stanie przygotować słodką przekąskę. W przystępny sposób posiądziesz wiedzę, jak wykonać idealne kruche ciasto oraz jak przygotować słodkie wypełnienie do tartaletek. 

Na warsztatach stworzymy razem:

– tartaletki karmelowo-czekoladowe z orzechami laskowymi

– tartaletki z migdałami i gruszką

– tartaletki z mascarpone i owocami

– brownie  

Trafią one do Waszych brzuszków, ale przede wszystkim na wspólny stół. Każda z osób uczestniczących otrzyma skrypt z przepisami. Zapraszamy do udziału i szykujemy dla Was w sobotę 21 września 2 tury warsztatowe z ograniczoną liczbą osób uczestniczących: 11:00-14:00 i 16:00-19:00

Warsztaty odbędą się w Mozaice przy ul. Śląskiej 43/U1 (wejście od ul. Jagiellońskiej). By wziąć udział w warsztatach należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy.

11:00-13:00  

Pozdrowienia ze Śródmieścia – pocztówki wykonane metodą cyjanotypii (warsztaty) / Lokatorne, ul. Bałuki 17

Zapraszamy na warsztaty „Pozdrowienia ze Śródmieścia”, które odbędą się w ramach 7. edycji Święta Śródmieścia! Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez fotografkę i animatorką kultury Grażynę Iłowiecką poznają szlachetną metodę fotografii, jaką jest cyjanotypia. Będą mieli okazję samodzielnie wykonać pocztówki inspirowane Śródmieściem, a następnie je wysłać – do znajomych, rodziny, siebie „z przyszłości”. Ze względu na technikę, pocztówki będą eksponowane w witrynie miejsca realizacji warsztatów do czasu zakończenia procesu wywoływania, zmieniając się w trakcie, co widoczne będzie dla przechodzących osób i stworzy chwilową wystawę powstających prac. Nie musisz się zgłaszać! Zapraszamy do dołączenia w dowolnym momencie. Warsztaty odbędą się przy ul. Bałuki 17 w miejscu działań antydyscyplinarnych Lokatorne 21 września (sobota) w godz. 11-13. Udział jest bezpłatny. Zapraszamy!

12:00-15:00   

Wspólny stół (warsztaty kulinarne) – paszteciki i pasty (obowiązują zapisy) / Przedszkole Maleńka Kraina, ul. Ściegiennego 29/U2

Przygotuj z nami wspólny sąsiedzki stół, który stanie w parku Andersa w ramach Święta Śródmieścia! A przy okazji sprawdź się na warsztatach z Fundacją Youkraine. Razem nauczymy się robić paszteciki i pasty (mięsne i warzywne), a także coś na słodko – idealnego do świeżego chleba na zakwasie. Dziewczyny z Fundacji opowiedzą i pokażą też jak zrobić specjalny ukraiński wypiek weselny – korowaj. Wszystko to trafi na Wasze podniebienia, ale przede wszystkim na wspólny stół. Zapraszamy do udziału w sobotę 21 września w godz. 12.00-15.00. Warsztaty odbędą się w Przedszkolu Maleńka Kraina przy ul. Ściegiennego 29/U2. Liczba miejsc ograniczona! By wziąć udział w warsztatach należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy. 

14:00-16:00

Otwarcie wystawy subiektywnych map Śródmieścia i spacer ich szlakiem / ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1

16:00              

Odsłonięcie mozaiki CZEŚĆ SĄSIEDZI / ul. Ściegiennego i ul. Przecznica

Pamiętacie KOSMOS, REJS albo MIŁOŚĆ? Jesteście fanami ALFABETU ŚRÓDMIEŚCIA, CZYTELNI lub PODWÓRKA? A może po prostu kochacie mozaiki? Zapraszamy na odsłonięcie nowej śródmiejskiej pracy w tej technice! CZEŚĆ SĄSIEDZI powstała w trakcie kilkudniowych warsztatów, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” wcześniej w tym roku. Czekała na swoją ścianę i już niedługo w ramach 7. edycji Święta Śródmieścia będzie cieszyć oczy szczecinian. Już w sobotę 21 września o godz. 16.00 zapraszamy na uroczyste odsłonięcie na skrzyżowaniu ul. Ściegiennego i ul. Przecznica. Do zobaczenia, Sąsiedzi!

16:00-19:00   

Wspólny stół (warsztaty kulinarne) – tartaletki (II tura, obowiązują zapisy) / Mozaika, ul. Śląska 43/U1 (wejście od ul. Jagiellońskiej) niedziela, 22.09

2:30, 3:00, 3:30

Wspólny stół (warsztaty kulinarne i zwiedzanie piekarni) – chleb (obowiązują zapisy) / Piekarnia Ewa i Andrzej Reczyńscy, ul. Rayskiego 17

Noc w piekarni? To jest możliwe! Może nie cała, ale pół godziny przy buchającym ogniem piecu piekarskim to na pewno coś niezwykłego. Zapraszamy na zwiedzanie Piekarni Ewy i Andrzeja Reczyńskich w ramach Święta Śródmieścia 2024!

W planie: zwiedzanie zakładu, informacje o procesie technologicznym,  prelekcja o historii, oglądanie starych zdjęć i skanów dokumentów, osobiste dotknięcie sprzętów i zajrzenie do wnętrza komory wypiekowej pieca, samodzielne wsadzenie szlakiem kęsów ciasta do pieca, możliwość robienie zdjęć czy selfie na tle pieca (opcja z Andrzejem), bezpośrednie odczucie temperatury i klimatu starej piekarni.

Wymagania: zmienne obuwie (brak skutkuje zwiedzaniem boso), najlepiej lekka odzież, masa poczucia humoru. Tej nocy wypiekany też będzie chleb na nasz wspólny sąsiedzki stół w parku Andersa! Zapraszamy do udziału w nocy z soboty 21 września na niedzielę 22 września w 3 turach: o godz. 2.30, 3.00 i 3.30. By wziąć udział w warsztatach należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy.

11:00

Otwarcie mini wystawy „reklama niewdzięczna 2” Ady Krawczak / dawne Cafe Berlin, ul. Bałuki 17

Reklama (nie)wdzięczna to projekt poświęcony poszukiwaniu i przypominaniu starych szyldów i napisów z przestrzeni Szczecina. Miasto i jego przestrzeń ciągle się zmieniają; kolejne historie nadpisują się na te stare. Sklepy, bary i usługi jednego dnia się pojawiają, a kolejnego znikają, ich miejsce zajmują kolejne. Szyldy są symbolem miejskiego życia, wskazują, co w mieście się dzieje, jakie interesy się dobrze kręcą, a czasem mogą pełnić funkcję miejskiej wizytówki. Wystawa przypomina szyldy, które pamiętają wszyscy, jak neon Odry, oraz te zapomniane przez mieszkańców, uwiecznione przypadkiem na starej fotografii miejskiej kamienicy. Zapraszamy do wspólnej podróży sentymentalnej w witrynie dawnego Foto Krystyna i Café Berlin. Kto wie, może kiedyś dowiemy się, co było w tym miejscu, kiedy ulica Bałuki była ulicą Bismarcka.

11:00-14:00

Literacka Gra Śródmiejska – obowiązują zapisy

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej inspirowanej szczecińską literaturą! Grać będziemy na obszarze 3 śródmiejskich osiedli: Turzyn, Centrum i Śródmieście Północ. Jeśli lubicie czytać, Szczecin i rywalizację w przestrzeni publicznej, to wydarzenie jest dla Was! To gra dla rodzin, grup przyjaciół, znajomych z pracy, czy sąsiadów w każdym wieku. By wziąć udział należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy. Uwaga! W jednej grupie mogą być max. 3 osoby! Wszystkie szczegóły mailowo otrzymają zarejestrowani na grę uczestnicy. Udział jest bezpłatny. Zapraszamy!

11:30-14:00

Spacer „Szyld nasz powszedni epoki PRL i dziś” z Sabiną Wacławczyk / dawne Cafe Berlin, ul. Bałuki 17

Szyld to nie tylko wizytówka firmy. To wizytówki epoki! Specyfika danych czasów jest w nich widoczna jak na dłoni, trzeba tylko umieć czytać w ich języku. Jakie formy reklamy zniknęły na zawsze, jakie wracają do łask, a jakie wstydzą się, że ktoś je wykorzystał? O tym i o najciekawszych szyldach w Szczecinie opowie Sabina Wacławczyk, specjalistka od sztuki w przestrzeni publicznej.

12:00-13:30   

Wspólny stół – warsztaty florystyczne z kwiaciarnią Zielona Moda (obowiązują zapisy) / park Andersa

Przygotuj z nami wspólny sąsiedzki stół, który stanie w parku Andersa w ramach Święta Śródmieścia. A przy okazji sprawdź się na warsztatach z Anią z Zielonej Mody. Wspólnie będziemy tworzyć florystyczne kompozycje na stół. Dowiesz się, jak niewielkim nakładem stworzyć klimatyczne ozdoby, które mogą udekorować każdy uroczysty stół. Zapraszamy do udziału w warsztatach, które odbędą się w parku Andersa w niedzielę 22 września o godz. 12.00. Potrwają ok. 1,5 godziny. Udział jest bezpłatny. By wziąć udział, zapisz się przez formularz zgłoszeniowy:

14:00-16:00

Wspólny sąsiedzki stół w parku Andersa

Zapraszamy na „Wspólny sąsiedzki stół”, czyli wydarzenie podczas, którego kawałek parku w centrum Szczecina zamieni się w miejsce sąsiedzkiej uczty! Na wspólnym stole pojawią się potrawy i dekoracje przygotowane przez mieszkańców i mieszkanki Szczecina podczas otwartych warsztatów w lokalnych przedsiębiorstwach: kawiarni Mozaika, piekarni Reczyńskich, kwiaciarni Zielona Moda oraz Fundacji Youkraine. Zachęcamy także do przygotowania i przyniesienia swoich własnych kulinarnych dzieł! 

Uczta będzie okazją do integracji z sąsiadami, rozmów o szczecińskim Śródmieściu, wymiany doświadczeń i poznania ciekawych osób i inicjatyw ze Szczecina! Na miejscu obecni będą bowiem przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych działających w Śródmieściu, a także osoby, które o Szczecinie wiedzą naprawdę wiele, i które zrealizowały w nim sporo ciekawych projektów!

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/2091407754589242