Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
Od: sobota, 13 maja 2023, 18:00
Do: sobota, 13 maja 2023, 23:00
Za ile?
darmowe
W Domu Kultury „13 Muz” w ramach 17. Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki.

– Galeria Foyer: Oliwia Zborowska - praca dyplomowa – wystawa malarstwa / Wystawa czynna w godz. 18:00-23:00.

– Galeria Enter: „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz / Wystawa czynna w godz. 18:00-23:00.

– Galeria Tworzę się: „Ukryta wystawa” – eksperymentalne place zabaw w galerii sztuki / Wystawa czynna w godz. 18:00-20:30. W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie (wiek: 6+): 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00.

Wstęp na wszystkie ww. wystawy jest bezpłatny.

Szczegółowe opisy poszczególnych wystaw znajdują się w programie oraz na naszej stronie internetowej: 13muz.eu

 

Opisy wystaw:

Galeria Foyer: Oliwia Zborowska – praca dyplomowa – wystawa malarstwa

Na wystawie prezentowana jest wystawa malarstwa – praca dyplomowa – Oliwii Zborowskiej, uczennicy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

„Nazywam się Oliwia Zborowska, jestem uczennicą klasy maturalnej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Na wystawie prezentuję przede wszystkim mój tegoroczny dyplom z malarstwa, składający się z 4 prac 100 na 70 cm oraz jednej pracy 120 na 160 cm. Dyplom ukazuje kontrast pomiędzy poczuciem indywidualności a byciem częścią społeczeństwa, do czego każdy może się odnieść personalnie i to właśnie jest celem tych prac. Moje malarstwo ma na celu przyciągać feerią barw i dynamiką. W pracach dążę do ukazania ruchu, uchwycenia w sposób syntetyczny relacji między formą a kolorem. Maluję tematy mi bliskie a jednocześnie fantastyczne, nie zamykam swojej tematyki w jednym pudełku. Cały czas eksploruję granice swojej kreatywności i znanego mi świata, maluję, bo dzięki temu czuję, że żyję”.

Wystawa współorganizowana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

 

Galeria Enter: „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz

Na wystawie prezentowane są prace pochodzące z plenerów fotograficznych „Retro Vibes” organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz: Anety Kiergielewicz., Andrzeja Graby Grabowieckiego, Marty Miszuk, Ewy Lidii, Marzeny Maćkowiak-Pluty, Jarosława Kruka.

Plenery fotograficzne „Retro Vibes” mają na celu propagowanie stylu retro. Dużą rolę odgrywa tutaj ubiór modelki – od czasów wiktoriańskich, aż do czasów tzw. Złotej Ery Hollywood, tj. okres od 1930 do 1950 r. XX wieku. Poprzez stworzenie wyszukanej kreacji modelek za pomocą ubrań, dodatków wszelkiej maści, odpowiedniej fryzury i makijażu, możemy przenieść się do dawnych czasów. Jako tło kadrów stworzonych przez artystów, posłużył Dom Kultury "13 Muz" oraz Pałac Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie.

Olga Dąbkiewicz od lat jest związana z modą. W wolnych chwilach lubi przerabiać ubrania i dawać im drugie życie. Uwielbia bawić się modą - często łączy klasykę retro z rozwiązaniami modernistycznymi.

Jest wieloletnią modelką retro/pin-up. Od dwóch lat organizuje plenery fotograficzne „Retro Vibes” na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jej celem jest ukazanie mody z dawnych lat na tle pięknej architektury, np. Szczecina. Czynnie bierze udział w działaniach artystycznych na terenie Szczecina i w całej Polsce. Organizuje warsztaty z pozowania do zdjęć - prowadziła je podczas Targów Retro w Krakowie, podczas imprezy Kustom Konwent we Wrocławiu, a także podczas 18. Festiwalu Boogie Woogie w Człuchowie. W 2022 roku podczas „5. Rajskiego Dnia na Rayskiego” w Szczecinie zorganizowała swoją strefę pin-up. Poprowadziła tam swój autorski pokaz mody (były to jej prywatne zbiory ubrań pochodzące m.in. z secondhandów i Vinted) w estetyce Old Hollywood Glam oraz Wielki Gatsby. W trakcie tego wydarzenia fotografowie wykonywali stylizowane portrety przechodniom. Ponadto prowadziła zajęcia ze stylizacji mody retro dla seniorów w Pomorskiej Szkole Psychologii w Szczecinie, a także dla pań z Ukrainy w ramach współpracy z Fundacją Pełnią Wyrazu.

 

Galeria Tworzę się: „Ukryta wystawa” – eksperymentalne place zabaw w galerii sztuki

„Ukryta wystawa” jest zaproszeniem do zabawy i kontemplacji w przestrzeni związanej ze sztuką.

Poprzez poszukiwanie i uważność, dzieci i młodzież będą odkrywać świat sztuki, a w nim takie zagadnienia jak: minimalizm, biel w sztuce, kamuflaż, miejsca rozpalające umysł, wywołujące emocje i inspirujące. Wspólnie z zaproszonymi artystkami i artystami, stworzyliśmy wystawę, która pomoże rozbudzić ciekawość, zachęci do poszukiwań i odkryć, w myśl hasła: „Ciekawość – pierwszy stopień do rozwoju”. Tym razem Galeria Tworzę się stało się typową galerią „white cube”, co może zaskoczyć jej stałych bywalców, przyzwyczajonych do wymyślnych scenografii. Przy pomocy oszczędnych środków i minimalistycznej formy, zapraszamy dzieci i młodzież do odkrywania sztuki współczesnej, tego, co „niewidoczne dla oczu”, do uważności, dostrzegania detali i odkrywania własnej ścieżki wrażeń.

„Ukryta wystawa” jest także pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych historiach, obalaniu stereotypów, wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji, ale też o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu siebie oraz „zdejmowaniu masek”. To co zamiecione pod dywan, ukryte w szafach, zepchnięte i wyparte ma teraz głos.

Wiek: 6+

Kuratorka projektu i koncepcja: Paulina Ratajczak

Współtwórczynie/Współtwórcy: Karolina Gołębiowska, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Karolina Breguła, Katarzyna Mierzejewska, Izabela Plucińska, Paweł Kula, Maria Kula, Michał Bałdyga, Zofia Kiciński

Współpraca: Wojtek Biernawski, Marcin Strugliński, Tomasz Gacek, Oskar Ejsmont, Remigiusz Suda, Grupa Filmowa "Kino Svoboda", Szymon Herbuś

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wystawa współfinansowana jest ze środków Miasta Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ukryta wystawa – plac zabaw w galerii sztuki” oraz „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”.

Partnerzy: Wydawnictwo „Dwie Siostry”, Wydawnictwo Format, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Wydawnictwo Na przykład, Sektor 3 Szczecin, kampania „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”, Stowarzyszenie Officyna, Stowarzyszenie Kamera