Niezwykle ciekawa sobota szykuje się w Gryfinie, niedaleko Szczecina. Na tamtejszym nabrzeżu zaplanowano wielkie widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen”. Weźmie w nim udział ponad 200 rekonstruktorów. Ale to nie jedyne atrakcje.
To będzie jedna z największych rekonstrukcji historycznych prezentowanych w tym roku w naszym regionie. W widowisku „Orły nad Nijmegen”, które w sobotę (24 września) będzie można obejrzeć w Gryfinie, weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów w historycznych mundurach z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie też historycznych pojazdów, czołgów oraz samolotów.

Jak czytamy w opisie widowiska, ubiegłoroczna rekonstrukcja bitwy pod Arnhem, była swoistym preludium do tego, co na gryfińskim nabrzeżu zobaczymy w tym roku. Inscenizacja "Orły nad Nijmegen" ma się odwoływać do tamtych wydarzeń oraz obecności polskich spadochroniarzy w Holandii, ale przede wszystkim pokazać współdziałanie państw koalicji antyhitlerowskiej. Całość rekonstrukcji opatrzona będzie merytorycznym komentarzem, przygotowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr. hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalizującym się w historii wojskowości i konfliktów zbrojnych.

Gigantyczne widowisko historyczne zostanie zaprezentowane na gryfińskim nabrzeżu w pobliżu mostu. Jego początek o godz. 17:00. Aby ułatwić oglądanie rekonstrukcji na terenie imprezy zostaną rozstawione telebimy. Widowisko będzie również transmitowane na żywo w internecie.

To jednak nie jedyna atrakcja, która odbędzie się w sobotę w Gryfinie. Już od godz. 12:00 na pl. księcia Barnima I będzie można podziwiać zabytkowe pojazdy militarne, w tym czołgi, transportery opancerzone, motocykle wojskowe i samochody pancerne. Prezentować będą się grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe, m.in. 12. Brygada Zmechanizowana gen. broni Józefa Hallera ze Szczecina. O godz. 13:00 rozpoczną się występy artystyczne, a dwie godziny później zaplanowano koncert brytyjskiej wokalistki Katy Carr.

Wstęp na wszystko jest bezpłatny. Inscenizacja zostanie przygotowana przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza.

Szczegóły na www.gryfino.pl