Wielcy aktorzy w małych formach: Anna Seniuk

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 18.09.2011
O której godzinie?
16:00
Za ile?
sala ks. Bogusława X (wejście B, D), bilety 65 zł ( I miejsca), 50 zł (II miejsca)
Opis wydarzenia
Spektakl Wieczór w Teatrze Wielkim wg tekstu Stanisława Balińskiego z udziałem Anny Seniuk stanowi inaugurację cyklu Wielcy aktorzy w małych formach, którego ideą jest prezentacja wybitnych polskich aktorów, w znakomitych tekstach rodzimej i światowej dramaturgii. Będą to spektakle kameralne, tzw. mała forma, z udziałem jednego, czasem dwójki aktorów. Spektakl powstał na podstawie poematu Stanisława Balińskiego. Jest to doskonały tekst, napisany błyskotliwie i z dużym poczuciem humoru. Poeta trochę z przekąsem, a trochę sentymentalnie opisuje świat współczesnych mu artystów, śpiewaków i muzyków.

 

W recytowanym przez Annę Seniuk poemacie słyszy się zachwyt nad sztuką. Teatr Wielki jest traktowany jak pewnego rodzaju sacrum, w którym ludzie targani są wachlarzem emocji od złości do szczęścia i odwrotnie. Kilka dowcipnych spostrzeżeń autor poematu ma również na temat nas – widzów. Spektakl „Wieczór w Teatrze Wielkim” to uczta dla miłośników talentu aktorki oraz samego teatru.

 

Anna Seniuk – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964 – 70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in. „Lalka”, „Europa, Europa”, „Bilet powrotny”, „ Panny z Wilka”, „Konopielka” i w serialach telewizyjnych : „Czarne chmury”, Czterdziestolatek”, „Egzamin z życia”. Jest laureatką licznych nagród aktorskich m.in. otrzymała tytuł „Ulubiona Aktorka Krakowa”, dwukrotnie Złoty Ekran. Za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im Aleksandra Zelwerowicza.

W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową „Balladyna” wg Juliusza Słowackiego, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy wszystko z muzyką Macieja Małeckiego.

Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Wielki Splendor” i Złotym Mikrofonem.

W r.2007 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru.

Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

Stanisław Baliński (1898-1984), studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył Wyższą szkołę Muzyczną w Warszawie. W 1922 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Debiutował tomem nowel fantastyczno-nastrojowych "Miasto księżyców" (1924). Przed wojną ogłosił zbiór wierszy "Wieczór na wschodzie" (1928). Był blisko związany z grupą poetycką Skamander. W czasie II wojny światowej był urzędnikiem polskiego rządu emigracyjnego. Po wojnie został na emigracji. Opublikował m.in. zbiór wierszy "Wielka podróż" (1941), "Tamten brzeg nocy" (1942), poemat "Rzecz Sumienia" (1942), "Trzy poematy o Warszawie" (1945), opowiadania "Talizmany i wróżby" (1965).

 

 

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję