O jakim „światełku w tunelu” mówił zastępca prezydenta Marcin Biskupski, skoro miasto nie ma nawet koncepcji budowy nowej siedziby Teatru Współczesnego w Szczecinie?
Na początku września zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski był gościem Studia Kultura wSzczecinie.pl i Super FM. To wtedy poinformował, że rozmowy w sprawie nowej siedziby Teatru Współczesnego są już zaawansowane i pojawiło się „światełko w tunelu”.
Jednak kilka dni później (13 września) pojawiła się jego odpowiedź na interpelację Macieja Kopcia. Radny PiS powoływał się w niej na lipcowe stanowisko marszałka województwa zachodniopomorskiego.
Nie wiadomo, czy województwo dofinansuje budowę
„Miasto nie przedstawiło koncepcji budowy nowego teatru oraz szacunkowego kosztorysu tej realizacji. Nie została także rozstrzygnięta kwestia miejsca, w którym miałby zostać wybudowany. Bez tych danych trudno podejmować odpowiedzialne decyzje o dofinansowaniu tej inwestycji” – czytamy odpowiedź Olgierda Geblewicza.
Co ciekawe, Marcin Biskupski potwierdził stanowisko marszałka. To o jakim „światełku w tunelu” mowa? Rozmowy miały być już na zaawansowanym etapie, tymczasem nie są znane ani koncepcja, ani lokalizacja, ani potencjalne koszty.
Obecnie województwo nie wie, czy dofinansuje budowę nowej siedziby teatru. „Niemniej jednak Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego pozostaje otwarty na dialog w tej sprawie” – zapewnia marszałek Geblewicz.
Kilka potencjalnych lokalizacji
Początkowo zapowiadano, że nowy Teatr Współczesny powstanie na Łasztowni, a konkretnie w okolicach nabrzeża pomiędzy biurowcem Lastadia a planowanym Mostem Kłodnym. Taka inwestycja była nawet wpisana do realizacji w latach 2020-24, ale pod koniec 2019 roku objęły ją cięcia budżetowe.
Gdy temat wrócił, dyskusja rozpoczęła się na nowo. Rozważane były takie lokalizacje jak kwartał między ulicami Środową, Panieńską, Kłodną i Nabrzeżem Wieleckim, część działki przy ul. Starzyńskiego (na zapleczu plenerowym Filharmonii), działka w widłach ulic Dworcowej i Rybackiej, kwartał przy ul. Bałuki (po szkole podstawowej).
Miasto brało pod uwagę także działki w obrębie ulicy Żółkiewskiego i alei Bohaterów Warszawy oraz na tyłach Muzeum Narodowego. Ta ostatnia opcja brana jest pod uwagę w przypadku uwzględnienia siedziby teatru w ramach rozbudowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Przypomnijmy, że decyzja w sprawie nowej siedziby teatru powinna już zapaść. Zapowiadano, że zostanie podjęta w połowie bieżącego roku, aby jeszcze w 2024 roku możliwe było ogłoszenie konkursu architektonicznego.
Komentarze
6