W nocy z piątku na sobotę (9/10 lipca) podpalono w Parku Kownasa wykonaną przez rzeźbiarkę Monikę Szpener, we współpracy z Remondis Szczecin Bramę z prasowanych bel butelek PET. Rzeźba półtora miesiąca temu zainaugurowała pierwszą w Szczecinie galerię w przestrzeni publicznej - zaułek sztuki Remondis Art. Corner.

Zaułek Sztuki Remondis Art. Corner w Ogrodzie Dendrologicznym w Parku Kownasa pomiędzy ulicami Słowackiego i Niemierzyńską to pomysł na umieszczenie sztuki współczesnej w miejscu  publicznym. Niestety pomimo wielu pozytywnych opinii, nie udała się pierwsza próba ożywienia tego urokliwego miejsca. Rzeźba spłonęła i nie nadaje się do remontu.

Monumentalność pracy, jej ciężar wymagał starannych przygotowań technologicznych  i organizacyjnych. Przygotowanie i organizacja trwały ponad pół roku.

Do wybudowania Bramy autorka użyła bel prasowanych butelek plastikowych, otrzymanych od firmy Remondis Szczecin. W konstrukcji wykorzystano 32 kostki prasowanych butelek, każda ważyła ok.250 kg.  Wysokość bramy to 5,8 metrów i szerokość 6,4 metra.

Monika Szpener wykonała dwa lata temu wraz ze spółką Remondis znane i nagradzane ławeczki z surowców wtórnych, które służyły także promocji Szczecina. Niestety ławeczki również nie mogą być eksponowane na ulicach Szczecina ze względu na wandalizm .

Artystka jest absolwentką kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym roku ukończyła studia doktoranckie z zakresu sztuk plastycznych i przygotowuje doktorat, którego elementem miała być właśnie rzeźba, ustawiona w Parku Kownasa w Szczecinie.

 Szczecińska artystka otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt tej niekonwencjonalnej rzeźby. Wszelkie koszty związane z budową i użytymi materiałami pokrył Remondis Szczecin. W ciągu kilku dni zapadnie decyzja w jaki inny sposób wykorzystać stalową konstrukcję, która służyła do montażu rzeźby i jakie podjąć kolejne działania artystyczne.