koncerty spotkania

W krainie czaru i uśmiechu, czyli historia szczecińskiej operetki

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 23.08.2020
O której godzinie?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
23 sierpnia w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się druga edycja wydarzenia "W krainie czaru i uśmiechu, czyli historia szczecińskiej operetki". Podczas spotkania wspominać będziemy operetkę, która przed dekady działała przy ul. Potulickiej w Szczecinie i nazywana była szczecińskim Broadwayem. Spotkanie składać się będzie z części literackiej i muzycznej. Na wydarzenie, które odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 17:00, będą obowiązywały darmowe wejściówki.

 

Wszystkich mieszkańców naszego miasta serdecznie zapraszamy na sierpniowe wydarzenie „W krainie czaru i uśmiechu”. Tego dnia będziemy wspominać i rozmawiać o szczecińskiej operetce, o jej historii, wielkim potencjale i niesamowitej sławie.

Spotkamy się w Starej Rzeźni, żeby wspominać wspaniałe czasy, kiedy w niepozornym pomieszczeniu przy ul. Potulickiej przekraczało się bramy do innego świata. To było niczym kolorowy podmuch w szarym, topornym świecie Polski Ludowej. Taka była szczecińska operetka, która przez starszych mieszkańców miasta jest wspominana do dzisiaj.

Stara Rzeźnia już po raz drugi zaprasza na spotkanie „W krainie czasu i uśmiechu”. – Wpisaliśmy ten pomysł, podobnie jak „Szwajową niedzielę” czy „Niedzielę z Filipinkami”, do stałego planu wydarzeń Starej Rzeźni. Pierwsza edycja wydarzenia okazała się wielkim sukcesem, było radośnie, ale i wzruszająco, stąd decyzja, że będziemy spotykać się częściej – mówi kierownik Starej Rzeźni Agnieszka Górska. – Nie byłam nigdy w szczecińskiej operetce. To jeszcze nie to pokolenie, ale słyszałam, że to był taki szczeciński Broadway – dodaje.

Część literacka - spotkanie autorskie z Krystyną Pohl

Książka „W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej” autorstwa szczecińskiej dziennikarki Krystyny Pohl, to niezwykła opowieść o nieprzemijającej magii teatru, urodzie operetki i tęsknocie za nią. Opowieść barwna, pełna emocji i bogato ilustrowana. Wiele z ponad 200 fotografii jest publikowanych po raz pierwszy. Szczecinianie kochali to miejsce. Znajdowali tam radość, wesoły śpiew, wpadającą w ucho muzykę, oklaskiwali ulubionych artystów. Teatr na Potulickiej był dla nich „krainą czaru i uśmiechu”. Dawni widzowie oraz artyści ciągle wspominają go z wielkim sentymentem. Autorka postanowiła odtworzyć tamtą atmosferę. Dotarła do kilkudziesięciu osób, dawnych pracowników i widzów. Namówiła je do rozmów. I tak powstała książka utkana ze wzruszających wspomnień, zabawnych anegdot, ciekawych historyjek. Autorka rozmawiała m.in. z Ireną Brodzińską, Ryszardem Karczykowskim, Marią Popławską, Krystyną Demską, Moniką Myszkowską, Ewą Rossa-Gowor, Henrykiem Walentynowiczem, Wiesławem Łągiewką. Ta książka to także reporterski zapis kawałka kulturalnej historii Szczecina.

Część muzyczna - koncert

Popołudnie spędzimy na wysłuchaniu arii i duetów słynnych operetek w wykonaniu takich artystów jak: Lucyna Boguszewska, Paweł Wolski, Andrzej Prus-Wakulski. Wieczór poprowadzi Andrzej Wątorski.

Na wydarzenie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki - więcej szczegółów wkrótce.

Zapraszamy do Starej Rzeźni 23 sierpnia o godzinie 17:00.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję