W pierwszej połowie 2026 roku do użytku ma zostać oddana przełomowa, warta ponad pół miliarda złotych, inwestycja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Mowa o centrum kliniczno-dydaktyczno-badawczym, w skład którego wejdzie Centrum Medycyny Translacyjnej i Collegium Pharmaceuticum. „Takiej inwestycji nie było w 75-letniej historii naszej uczelni” – podkreśla rektor Bogusław Machaliński.

W centrum kliniczno-badawczo-dydaktycznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie znajdzie się 14 jednostek organizacyjnych, w tym – 6 tworzących Centrum Medycyny Translacyjnej, 4 wchodzące w skład Collegium Pharmaceuticum oraz jednostki Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie. 

We wtorek władze uczelni symbolicznie zainaugurowały rozpoczęcie prac budowlanych w wielkim wykopie przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej.

„Jedna z najważniejszych inwestycji w historii uczelni”

– To jedna z najważniejszych inwestycji w historii naszej uczelni. Odmieni nie tylko oblicze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale infrastrukturę i rzeczywistość medycyny w Szczecinie, regionie i tej części Europy. Mając do dyspozycji tak wspaniałe warunki, jestem absolutnie przekonany, że zespoły naukowo-badawcze, dydaktyczne i lekarze zapewnią nie tylko wysokie kształcenie kadr, ale przede wszystkim poprawią opiekę nad pacjentem – mówił Bogusław Machaliński.

W nowym obiekcie znajdzie się także 49 sal dydaktyczno-wykładowych (w tym aula na ponad 400 miejsc), laboratoria, poradnie dla pacjentów oraz garaż podziemny na około 600 miejsc parkingowych, z których będą mogli korzystać również pacjenci SPSK nr 1 w Szczecinie. Prace obejmą również przeprojektowanie części budynku, wraz ze zmianą funkcji pomieszczeń.

„Inwestycja trudna inżyniersko, bogata w wyposażenie”

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Doraco i Porr, którego oferta opiewała na blisko 519,8 mln zł brutto. Zgodnie z ustaleniami, realizacja ma zająć 33 miesiące. W ramach prac przebudowane zostaną także m.in. droga w ciągu ul. Unii Lubelskiej na odcinku od ul. Zimowskiego do ul. Klonowica oraz infrastruktura kolidująca. Co ciekawe, wybudowany zostanie również korytarz podziemny.

– Jest nam niezmiernie miło, ale rozumiemy też, jaka odpowiedzialność na nas spoczywa. W konsorcjum powiedzieliśmy sobie, że ta inwestycja ma być przygotowana najlepiej ze wszystkich. Jest wielowątkowa, trudna inżyniersko, bogata w wyposażenie. Ci, którzy mieli odwagę pomarzyć i latami pracowali nad tą inwestycją, dzisiaj trzymają za nas kciuki – dodała prezes Doraco Andżelika Cieślowska.

Z dodatkowym wsparciem z budżetu państwa

Nowy ośrodek Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie ma nie tylko zagwarantować najlepsze warunki pacjentom, lekarzom i studentom, ale również wyróżniać się pod względem architektonicznym. Konkurs na jego zaprojektowanie wygrała w 2020 roku szczecińska pracownia Dedeco.

Przypomnijmy, że wybranie wykonawcy nie byłoby możliwe bez dodatkowego wsparcia z budżetu państwa. Uczelnia przeznaczyła na realizację inwestycji 368 milionów złotych, które okazały się jednak zdecydowanie za małymi funduszami. Dlatego też pierwszy przetarg z ubiegłego roku, w którym najtańsza oferta opiewała na ponad 558 milionów złotych, musiał zostać unieważniony.

W lutym tego roku uczelnia ogłosiła drugi, z nieco mniejszym zakresem zadań. Tym razem złożone oferty również przekraczały budżet, ale w lipcu tego roku uczelnia otrzymała dodatkowe, wielomilionowe wsparcie z budżetu państwa. Zamiast 20 jednostek organizacyjnych, w ośrodku znajdzie się ich 14.