Najważniejsza część festiwalu, czyli Międzynarodowy Konkurs Formy, już za nami, ale to nie oznacza, że Kontrapunkt się zakończył. Wydarzenie potrwa do 1 czerwca, a już w najbliższy weekend rozpocznie się specjalna sekcja Punkt Wyjścia, przygotowana z myślą o najmłodszych fanach teatru. W programie propozycje zarówno dla najnajów, jak i młodzieży. „Tak wychowamy kolejne pokolenie, które będzie przychodziło na Kontrapunkt”, przekonują organizatorzy.

Tylko tak dzieci będą mogły pokochać Kontrapunkt

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt daje się poznać od zupełnie innej strony – to chociażby formuła biennale, otwarte obrady jury po spektaklach konkursowych czy przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach sekcja Punkt Wyjścia.

– Dla Pleciugi to bardzo ważna sekcja. Bo jak najmłodsi mają się dowiedzieć o Kontrapunkcie? Właśnie przychodząc na niego – mówi Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga, jednego z organizatorów festiwalu. – Jeżeli inicjujemy dzieciaki od samego początku i pokazujemy, że Kontrapunkt jest bardzo ważny, że mogą zobaczyć spektaklach, które na co dzień nie są grane w Szczecinie, to Kontrapunkt będzie działał jeszcze przez wiele lat. Mamy szansę wychować kolejne pokolenie, które będzie chciało na niego przychodzić.

Pomyśleli o różnych grupach wiekowych

W programie Punktu Wyjścia znalazły się cztery propozycje, w tym spektakle dla najnajów (dzieci w wieku 1-3 lat). „Kulka” Wrocławskiego Teatru Lalek to historia przyjaźni opowiedzenia bez słów, za pomocą języka muzyki, form plastycznych i ruchu.

– To bardzo innowacyjny spektakl, już nagradzany. W dodatku z muzyką na żywo – podkreśla Lewandowski.

Spektakl do obejrzenia w sobotę, 11 maja, o godz. 11:00 i 13:00.

Dla nieco starszych maluchów (w wieku od 5. roku życia) organizatorzy oferują dwa przedstawienia. W niedzielę, 19 maja, o godz. 11:00, wystawione zostanie „Pradawne Drzewo” Teatru Maska w Rzeszowie. To spektakl inspirowany mitologią słowiańską.

– Zachęcamy, by dzieci zapoznały się z tą mitologią. Historia drzewa, które stanowi centrum świata, jest świetną okazją do poznania dawnych zwyczajów związanych ze zmiennością pór roku, ale i zwróceniem uwagi na kruchość natury – zauważa Lewandowski.

Z kolei „Tata” Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi konfrontuje się z mitami i stereotypami na temat ojcostwa.

– To piękna, fantastyczna wręcz, historia emocjonalnej relacji syna z ojcem i jego chorobą. Spektakl pokazuje, że tracąc rodzica w młodym wieku, żałobę można przeżywać w różny sposób – mówi dyrektor Pleciugi.

Spektakl do obejrzenia w sobotę, 25 maja, o godz. 16:00.

Nie zabrakło też propozycji dla młodzieży. To „Trojanki” na podstawie tekstów Eurypidesa Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, do obejrzenia w niedzielę, 12 maja, o godz. 16:00.

– Cieszę się, że mamy dyplom Akademii Teatralnej i że otwieramy się na widza młodzieżowego – podkreśla Lewandowski. – Tu będziemy mówić w inny sposób o wojnie, jakie konsekwencje rodzi i co zostawia w głowach. Spektakl jest oszałamiający. Z jednej strony bardzo nowatorski, ale mówi o podstawowych wartościach: pokoju i szacunku do człowieka.

Na część spektakli, które znalazły się w programie Punktu Wyjścia, bilety są jeszcze dostępne. Szczegółów informacje na https://kontrapunkt.pl/pl/program