Po ponad 50 latach na śródmiejski odcinek alei Wojska Polskiego powrócił przystanek tramwajowy wraz z częścią torowiska. „Choć tramwaju nie uda się przywrócić, to pamięć o nim nie ginie”. „Szczecin dba o dziedzictwo” – komentują mieszkańcy.

Remontowana aleja Wojska Polskiego wzbogaciła się o nowe, tramwajowe akcenty. W październiku ubiegłego roku fragment szyn został wkomponowany w miejscu faktycznego przebiegu torowiska w stronę placu Zgody. Teraz dołączył do nich stylizowany znak „Przystanek tramwajowy al. Wojska Polskiego”. 

Po śródmiejskim odcinku alei Wojska Polskiego jeździły tramwaje najstarszej trasy w mieście, która wiodła od zajezdni przy ulicy Piotra Skargi do ulicy Staszica. To właśnie nią, 23 sierpnia 1879 roku, na ulice wyruszyły tramwaje konne, a w latach 90. XIX wieku tramwaje elektryczne. W 1973 roku podjęto decyzję o ich likwidacji.

Dwa lata temu, w trakcie zrywania nawierzchni na śródmiejskim fragmencie al. Wojska Polskiego, oczom pracowników budowlanych ukazał się fragment starego torowiska. Odkrycie wywołało niemałe poruszenie wśród mieszkańców. Część z nich wciąż pamięta pisk czerwonych wagonów czy dźwięk zamykanych drzwi.