Mieszkańcy postulują o zachowanie torowiska i kostki brukowej, które zostały odkryte podczas pierwszego dnia prac na śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego. Dzisiaj na budowie mają pojawić się miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, przedstawiciel Szczecińskich Inwestycji Miejskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji.

Kilka dni temu w mediach społecznościowych powstała grupa, której celem jest zachowanie odkrytego fragmentu torowiska. Do rozmów zostali zaproszeni szczecińscy radni, aktywiści, urzędnicy, miłośnicy miasta.

“Jesteśmy miłośnikami komunikacji miejskiej związanymi ze Szczecińskim Towarzystwem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Postulujemy o pilną naradę w sprawie remontu al. Wojska Polskiego i zachowania się tam zabytków związanych z komunikacją tramwajową” - apeluje pan Bartosz Lemke, założyciel grupy.

Warto dodać, że grupa powstała kilka dni po emisji artykułu o odkryciu na łamach portalu wSzczecinie.pl.

Mieszkańcy chcą zachowania torowiska

Odkrycie fragmentu torowiska oraz kostki brukowej wywołało ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Wielu chciałoby zachowania szyn tramwajowych oraz wkomponowania ich w obecnie remontowany fragment alei. Niektórzy mieszkańcy nie kryją także swoich obaw, ponieważ byli świadkami pierwszych prac demontażowych.

“Niestety, na część ulicy wjechały już buldożery i dokonują rozbiórki torowiska. Uważamy, że zasadne jest wstrzymanie tych prac i dokonanie rozstrzygnięcia czy poszczególne elementy infrastruktury powinny być zachowanie dla potomności i w jaki sposób najlepiej to zrobić” - proponuje pan Bartosz. “Byłoby dobrze, aby przynajmniej w odcinkach, gdzie prac nie rozpoczęto, zastanowić się czy i jak można takie elementy wyeksponować w obecnym projekcie przebudowanej alei”.

“Warto zachować fragment torowiska, takie elementy stanowią pewnego rodzaju atrakcję, a także (pełnią - red.) funkcję edukacyjną. Dziś już nie każdy wie, że w al. Wojska Polskiego była linia tramwajowa. Oczami wyobraźni widzę gdzieś na nowej alei np. kawiarnię w zabytkowym wagonie” - dodaje pan Hubert, który podał przykład ul. Półwiejskiej w Poznaniu, gdzie w tramwajowym wagonie swoją siedzibę ma właśnie kawiarnia.

W poniedziałek spotkanie na budowie

Dzisiaj na budowie śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego mają pojawić się miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, przedstawiciel Szczecińskich Inwestycji Miejskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji. Robocze spotkanie ma na celu “dokonanie oceny historycznej odsłoniętych torów”.

“Od tego uzależnione są dalsze działania w sprawie” - podkreślił miejski konserwator zabytków Michał Dębowski.

Dodajmy, że przy ulicy Piotra Skargi w Szczecinie można oglądać fragment torów tramwajowych, które zostały wkomponowane w nową nawierzchnię. To właśnie w tym miejscu znajdowała zajezdnia najstarszej trasy tramwajowej w mieście.