Gdzie i kiedy?
piątek, 28 stycznia 2022, 19:00
Za ile?
25-55 zł
Żaden kompozytor w historii muzyki nie miał takiej łatwości w pisaniu utworów, rozpoznawalnych dla wszystkich melomanów na świecie, jak Wolfgang Amadeusz Mozart. W jego przypadku trudno mówić o mniej znanych kompozycjach. Jeśli jednak chcielibyśmy sięgnąć do rzadziej grywanego repertuaru, to należy spojrzeć na utwory przeznaczone na instrumenty dęte.

 

Wśród nich prawdziwą perłą są dwa koncerty fletowe, które powstały jeszcze przed przeprowadzką Mozarta do Wiednia. Chociaż kompozycje na flet solo zajmują skromne miejsce w obszernym dorobku kompozytora, dwa koncerty fletowe G-dur KV 313 i D-dur KV 314 są prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem utworów na ten instrument. Jak zauważa niemiecki muzykolog Rudolf Gerber, 22-letni Mozart stworzył arcydzieła w ramach wysoko kultywowanej muzyki dworskiej, w której w doskonały i wszechstronny sposób zostały pokazane możliwości techniczne instrumentu oraz znakomicie oddany został duch rokokowej estetyki.

Z wielu względów „fletowa” twórczość Mozarta jest wyjątkowa dla australijskiej flecistki Any de la Vegi, której występy zachwycają publiczność na całym świecie.

Kiedy zdecydowałam się zostać flecistką, nigdy nie widziałam tego instrumentu. Miałam siedem lat i bawiłam się w ogrodzie na naszej farmie, kiedy przez głośniki moich rodziców rozbrzmiało nagranie koncertu Mozarta na harfę i flet Jean-Pierre'a Rampala. Druga część tego koncertu odebrała mi mowę. Każda decyzja od tego momentu prowadziła mnie do fletu, do Paryża… do Mozarta… Daleko od much i kurzu!

Na fonograficznej scenie zadebiutowała nagraniem… koncertów fletowych Mozarta! Płyta zdobyła trzecie miejsce w kategorii Najlepszy Album 2018 roku Classic FM w Wielkiej Brytanii oraz zajęła pierwsze miejsce na liście Amazon Classical Bestseller, aż siedmiokrotnie zyskując w tym zestawieniu tytuł płyty tygodnia.

Z kolei otwierająca koncert uwertura do opery „Łaskawość Tytusa” ceniona jest przez krytyków z powodu wspaniałej, wyprzedzającej epokę orkiestracji. Wielkim finałem wieczoru będzie Symfonia „Jowiszowa” Mozarta, która od lat zachwyca doskonałymi proporcjami oraz majestatycznym charakterem.

 

ARTYŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Ana de la Vega – flet

Rune Bergmann – dyrygent


UTWORY

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Łaskawość Tytusa KV 621

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fletowy nr 1 G-dur KV 313

Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia nr 41 C-dur KV 551 Jowiszowa

 

Płatna transmisja live będzie dostępna na Live Filharmonia.