koncerty

URSZULA DUDZIAK - JAZZ POD CHOINKĘ 2019

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 07.12.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
100 - 120 zł; bilety dostępne m.in. na bilety.fm
Opis wydarzenia
W cyklu "Jazz pod choinkę" 7 grudnia 2019 w Filharmonii w Szczecinie wystąpi Urszula Dudziak.

 

Urszula Dudziak jest czołową postacią polskiej wokalistyki jazzowej. Nagrała ponad 50 albumów. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival. W 1973 wyjechała do Nowego Jorku, występowała z Michałem Urbaniakiem oraz solo (jako One Woman Show z użyciem aparatury elektronicznej) niemal w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W latach 80. współpracowała z G. Evansem oraz A. Sheppem. Uczestniczyła w wielu imprezach muzycznych, w tym w prestiżowych festiwalach jazzowych, na wszystkich kontynentach. W repertuarze ma m.in. autobiograficzny program muzyczny Future Talk (przygotowany wraz z Jerzym Kosińskim), a także spektakl The Nature Is Leaving Us, którego Urszula Dudziak jest kompozytorką. Do Polski przyjechała po wieloletnim pobycie za granicą w roku 1985. Wystąpiła wtedy w duecie z Bobbym McFerrinem na MFMJ Jazz Jamboree w Warszawie. Dużo koncertuje, występuje na festiwalach jazzowych, przyjmuje zaproszenia do programów telewizyjnych. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" przyznał jej albumowi "Newborn Light" maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku "Los Angeles Times" mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór "PAPAYA" stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł "Artysta bez granic".

Artystka dysponuje niezwykłą skalą głosu; porównywano ją do Ymy Sumac, peruwiańskiej śpiewaczki, mającej skalę 5-oktawową. Swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna zyskały jej opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej "scatem". Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów. Urszula Dudziak jest również autorka książek, m.in. autobiografii "Wyśpiewam wam wszystko", i jak sama zapowiada ani wydana ostatnio książka ani płyta "Wszystko gra" nie zamykają jej twórczej biografii, lecz są sygnałem, że właśnie wszystko jest w porządku i jeszcze wiele zdarzyć się może.

W ostatnich latach najczęściej towarzyszy jej zespół w składzie: Jan Smoczyński, pianista, multiinstrumentalista, Łukasz Poprawski - saksofon, Robert Cichy - gitary, Krzysztof Pacan - gitara basowa oraz Toamsz Torres – cajon. Koncertuje także z córkami: Miką i do niedawna z Kasią.

BILETY:

- 120 zł I miejsca

- 100 zł II miejsca

do nabycia:

- www.bilety.fm

- CIKiT Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec wejście „I”

- Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego

- biuro ZSJ - rezerwacja tel. 607 42 12 54

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję