Morze, jeziora i parki krajoznawcze – wszystko w zachodniopomorskim. Ale czy chętnie korzystamy z dobrodziejstw naszego regionu i wybieramy się na urlop w znane okolice?

Nie trzeba wyjeżdżać na Mazury, by odpocząć nad wodą. Morze mamy niemal pod nosem, a zielone tereny i bogate lasy zachęcają do spacerowego urlopowania. Nie ma tutaj wprawdzie gór, ale nasze województwo jest naprawdę ciekawe pod względem turystycznym. Tylko czy zdajemy sobie z tego sprawę?

Wodne krajobrazy

Z całą pewnością najatrakcyjniejsze jest polskie morze – które chociaż nie zawsze rozpieszcza – ściąga na swe piaski niezliczoną ilość turystów z całej Polski. To oczywiste, że nad morzem gofry smakują najlepiej i że raz w życiu trzeba skosztować morskiej ryby. Woda w zachodniopomorskim to nie tylko morze, ale także rzeki i jeziora, nad którymi można wypoczywać, bez względu na to jaki styl urlopowy preferujemy. To tutaj możemy w leniwym słońcu na pomoście czytać, opalać się. Na wypoczynku zyskają także wędkarze, którzy czerpią radość z zarybionych wód. Zachodniopomorskie jest także otwarte na tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing to rozrywki, których nie brakuje w naszym regionie.

Parki i Rezerwaty

Do wodnych atrakcji dochodzą jeszcze tereny zielone. W takich krajobrazach z przyjemnością uprawia się wycieczki piesze czy rowerowe. Na terenie naszego regionu znajdują się Parki Narodowe, Krajobrazowe i Rezerwaty Przyrody. Nie brakuje u nas amatorów jazdy konnej, Nordic Walking czy chociażby golfa. Dopełnieniem krajobrazu w naszym regionie są miasta, które dzięki międzynarodowej przeszłością są bogate w ciekawą historię i architekturę. Każde miasto Pomorza Zachodniego wyróżnia się czymś innym, czymś innym przyciąga do siebie turystów.

Do morza i lasów zgniła ryba

Ale czy bogata natura i ciekawe historycznie miejsca wystarczą, by zdobyć przychylność urlopowiczów? Czy te okolice przyciągają samych mieszkańców? Niestety co krok słyszy się o zaniedbaniach ze strony przedstawicieli branży turystycznej. Niemal w każdych mediach możemy znaleźć informację o oszukiwaniu turystów, podawaniu nieświeżych potraw czy oszczędzaniu na gościach. Właściciele nadmorskich restauracji (chociaż to może zbyt wielkie słowo) w sezonowym szale zatrudniają ludzi bez sprawdzenia czy nowy pracownik w kuchni ma aktualną książeczkę zdrowia. Gospodarze noclegowni nie dbają o czystość w pokojach, jedynie tuszując te najbardziej rażące niedociągnięcia. I nagle okazuje się, że wypoczynek może przynieść coś więcej niż upragniony spokój. Zatrucie pokarmowe, miliony bakterii. Z całą pewnością takie praktyki nie wpływają pozytywnie na nasz region, a przecież trzeba pamiętać o potencjale, który możemy wykorzystać, by stać się turystyczną potęgą.

Czynnikiem zachęcającym turystów do odwiedzania województwa zachodniopomorskiego są jego walory turystyczno-krajoznawcze. Wśród wielu turystów, najczęściej spotykaną grupą są goście z zagranicy, którzy chcą korzystać z najbardziej atrakcyjnego turystycznie regionu kraju, wybierając na cel swoich podróży właśnie Pomorze Zachodnie. Na jednej wizycie w naszym województwie się nie kończy, turyści, którzy raz odwiedzą ten region, z sentymentem do nas wracają - uważa Monika Kołodziejczyk, koordynator projektu „Turystyka determinantem rozwoju województwa zachodniopomorskiego”, realizowanego przez Szczecińską Szkołę Wyższą Collegium Balticum.

 

Dorównać innym

Aby sprostać wymaganiom wczasowiczów, które z roku na rok się zwiększają. Należy postawić na rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Jest to jedyna droga, która pomoże zatrzymać w zachodniopomorskim turystów i samych mieszkańców. Jest to niezwykle trudne zadanie – szczególnie w perspektywie turystyki zagranicznej, która swoim klientom oferuje porównywalne koszty za dogodniejsze warunki wypoczynku. Jedną z wielu opcji, które dają możliwość podniesienia kwalifikacji kadry są kursy dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. W większości przypadków takie szkolenia są darmowe. Dzięki kursom wzrasta jakość oferowanych usług, a to wpływa na podniesienie atrakcyjności naszego regionu. Turyści zaś zamiast Turcji, Chorwacji, Egiptu i upadających co kilka dni biur turystycznych postawią na wypoczynek w kraju.

Szkolenia od UE rozwiązaniem?

Walory turystyczne województwa zachodniopomorskiego jednoznacznie potwierdzają, że region, który zamieszkujemy, jest jednym z najbardziej zachwycających terenów naszego kraju. Z całą pewnością turyści, którzy odwiedzają okoliczne miejscowości, doceniają tutejsze widoki i krajobrazy. Nasza Uczelnia, widząc dynamiczny rozwój branży turystycznej regionu, rozpoczęła projekt „Turystyka determinantem rozwoju województwa zachodniopomorskiego”, dzięki któremu planujemy przeszkolić pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach związanych z turystyką, co jednoznacznie podniesie jakość i efektywność ich pracy – jak poinformowała nas Monika Kołodziejczyk, koordynator projektu „Turystyka determinantem rozwoju województwa zachodniopomorskiego”, realizowanego przez Szczecińską Szkołę Wyższą Collegium Balticum, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.