Święto z mnóstwem atrakcji w Alei Kwiatowej i walka na pióra o tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii. Raptem kilka dni pozostało do tegorocznej odsłony Święta Uniwersytetu Szczecińskiego. To okazja, aby przekonać się, co ma do zaoferowania największa uczelnia na Pomorzu Zachodnim.

Dwudniowe wydarzenie rozpocznie się już w piątek (24 bm.) od Dyktanda Uniwersyteckiego. Do walki na pióra o tytuł Mistrza Ortografii stanie aż 130 śmiałków.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma 3 tysiące złotych, drugiego – 2 tysiące złotych, trzeciego – tysiąc złotych. Również w piątek Uniwersytet Szczeciński zaprasza na wykład dr hab. Jarosława Korpysy pt. „Czy wszystko, co zielone, jest dobre dla społeczeństwa i biznesu?”.

Napraw okulary i zobacz widowiskowy pokaz z ciekłym azotem

Natomiast w sobotę (25 bm.) szczecińska uczelnia zaprasza na imprezę promocyjną w Alei Kwiatowej, gdzie zaprezentują się wszystkie jej wydziały i jednostki.

Przy stoisku Instytutu Fizyki najmłodsi będą mogli zbudować własny kalejdoskop, wziąć udział w wodnej rywalizacji oraz poznać fizyczne właściwości wody. Wykładowcy zapraszają również na pokaz z użyciem ciekłego azotu, który rozpocznie się około godziny 12.

– Natomiast Koło Naukowe „KONTAKT” zapewni pierwszą pomoc dla naszych okularów. Będzie można je naprawić, dopasować do indywidualnych potrzeb oraz dokładnie wyczyścić – dodaje Magdalena Wlazło z Działu Promocji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Łamigłówki, rozmowy z ekspertami, wirtualna rzeczywistość

Instytut Matematyki przygotował zagadki logiczne i łamigłówki. Oprócz tego odwiedzający będą mogli zagrać z naukowcami w grę karcianą Set, Kółko i Krzyżyk w wersji 3D oraz grę logiczną tangram w dużej wersji.

– Najbardziej wymagające osoby będą mogły zapoznać się z podstawami kryptografii, które przygotowaliśmy w postaci plakatów oraz spróbować swoich sił w szyfrowaniu – zapowiadają matematycy. – Dla najmłodszych przygotowaliśmy kilka prostych figur origami, których nauczą się razem z nami.

Pracownicy Wydziału Teologicznego zapraszają mieszkańców do udziału w zajęciach „Porozmawiaj z…”. To okazja, aby porozmawiać ze specjalistami – psychoterapeutą, doradcą rodzinnym, etykiem, specjalistą naprotechnologii. Natomiast pracownicy Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania pokażą możliwości laboratorium neuroanaliz i wirtualnej rzeczywistości.

Warsztaty, pokazy i wystawy Instytut Biologii

Tego dnia chętni będą mogli wziąć również udział w warsztatach paleontologicznych, na które zaprasza Instytut Biologii. Na tym jednak nie koniec – Koło Naukowe Hydrobiologów zaprasza na podróż przez fascynujący świat mikro bezkręgowców, a Koło Naukowe „Robal” – na pokaz żywych bezkręgowców wodnych zamieszkujących stawy.

– Podczas wydarzenia będziemy prowadzić obserwacje mikroskopowe próbek wody pobranych siatkami planktonowymi. Będziemy również obserwować inne bezkręgowce, omawiać ich znaczenie w łańcuchu pokarmowym oraz funkcje, jakie pełnią w ekosystemach wodnych. To okazja, aby przekonać się jak wielkie znaczenie mają te niewielkie istoty dla zachowania równowagi ekologicznej w wodach rzecznych i jeziornych – zapraszają biolodzy.

Organizatorzy stoiska zapraszają również na warsztaty mikroskopowe, warsztaty oceanograficzne, wystawę grzybów pt. „Przyjaciele i wrogowie – grzyby lecznicze i trujące” oraz prezentacje preparatów bakteriologicznych i rozmazów hematologicznych.

Trening uważności, zagadki i rebusy

Pracownicy i studenci z Wydziału Nauk Społecznych przygotowali mikro warsztaty z mindfulness (trening uważności), samoregulacji i sztuki origami oraz kilka quizów - o wiedzy psychologicznej, bezpieczeństwie na drodze i młodzieżowej polityce.

– Oprócz tego będzie można zagrać w „Twarze polityków” lub rozwiązać zagadki i rebusy w ramach „Śladów i dowodów”. Zaprezentowana zostanie również jedna z technik śledczych oraz pokaz uzbrojenia – zapowiada Magdalena Wlazło.

Na tym jednak nie koniec. Studenci z Kół Naukowych Hispanistów Puerta del Sol, Italianistów ItalieUS oraz Młodych Germanistów i Studiów Bałtyckich zabiorą odwiedzających w podróż po Europie.

– Bardzo im zależało, aby pokazać tradycje tych państw od kuchni, dlatego też będą przygotowywać tradycyjne dania. Będzie można skosztować Turrones, Kartoffelsalat czy Bratwurstów – wymienia Magdalena Wlazło.

Muzealne eksponaty i atrakcje dla najmłodszych

Na uniwersyteckim święcie obecne będzie Muzeum Olimpizmu, którego pracownicy zaprezentują m.in. medale paraolimpijskie (złoty i brązowy), medale pamiątkowe, stroje reprezentacyjne, kolce lekkoatletyczne, olimpijskie akredytacje, dokumenty archiwalne, fotografie, maskotki i sportowe biografie.

W Alei Kwiatowej pojawi się również Muzeum Geologiczne ze skamieniałościami, Biuro Rekrutacji, Akademickie Biuro Karier oraz Szkoła Doktorska, której doktoranci przybliżą szczecinianom język indonezyjski, hindi, słowacki, węgierski i rwanda.

Uniwersytet Szczeciński nie zapomniał o najmłodszych, dla których przygotował specjalną strefę z bańkami mydlanymi, wielką kolorowanką i jeszcze kilkoma niespodziankami. O animacje zadbają członkowie Koła Naukowego Pedagogów i Animatorów Kultury PASJA.

W programie uniwersyteckiego święta zaplanowano również koncert Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego oraz zespołu studenckiego ATUT.

Zapowiada się dzień pełen atrakcji

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców nie tylko Szczecina, ale i całego regionu. Szczególnie zapraszamy przyszłych studentów, którzy są zainteresowani tym, co ma do zaoferowania Uniwersytet Szczeciński. W Alei Kwiatowej będą mogli spotkać wykładowców, studentów, doktorantów i pracowników Działu Rekrutacji, którzy będą opowiadać o naszych obecnych możliwościach edukacyjnych – dodaje Magdalena Wlazło.

Uniwersytet Szczeciński zaprasza na sobotni festyn w godzinach 10-15. Całe wydarzenie będzie można oglądać w Internecie. Trzygodzinną transmisję z przebiegu święta US przygotuje UNIWIZJA – Telewizja Uniwersytetu Szczecińskiego.