Ponad milion uczestników, w tym ponad 700 tys. turystów, wydatki przyjezdnych na poziomie 351 – 476 mln zł i poprawa wizerunku miasta. Jak uczestnicy regat ocenili tegoroczny finał? Czy wrócą do Szczecina? Miasto ma wyniki przeprowadzonych badań.

Wydarzeniu, które odbyło się w dniach 3-6 sierpnia 2013 roku, towarzyszyło wystąpienie impulsu gospodarczego spowodowanego napływem turystów z kraju i zagranicy. Charakter tego impulsu, a także korzyści z nim związane doradca starał się ustalić, przy wykonaniu szeregu badań i analiz, w tym m.in. badania ankietowego przeprowadzonego wśród uczestników wydarzenia.

Po TTSR na plus?

Z przeprowadzonych badań możemy się dowiedzieć m.in. tego ile pieniędzy zostało w mieście, jak wyglądały dzienne wydatki turystów (zarówno tych zagranicznych jak i polskich). Ocenione zostało także przygotowanie miasta na imprezę oraz porównanie tegorocznej edycji z poprzednią, która odbywała się w naszym mieście.

Na potrzeby oceny wpływu organizacji finału TTSR 2013 na gospodarkę miasta Szczecin przeprowadzono badanie ankietowe pośród czterech grup respondentów. Udział w badaniu wzięło łącznie 1 695 respondentów.

 

Ponad milion uczestników

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie (KWP) oszacowała, że imprezę odwiedziło 2,25 mln uczestników. Nie jest to jednak liczba uczestników „unikalnych” (nie powtarzających się), lecz liczba osobodni, czyli łączna liczba dni spędzonych przez wszystkich uczestników „unikalnych” na terenie TTSR 2013, według KWP, pierwszego dnia imprezy (który przyciągnął największą liczbę osób) liczba osobodni wyniosła 1 mln. Jest to zatem minimalna liczba uczestników „unikalnych” TTSR 2013.

Najprawdopodobniej jednak istotna część osób mogła uczestniczyć w imprezie tylko podczas kolejnych dni jej przebiegu. W związku z tym obliczenia przeprowadzono dla przedziału liczby uczestników „unikalnych” od 1 do 1,2 mln, założono, że wśród uczestników „unikalnych” znalazło się ok. 280 tys. szczecinian. Pozostałą liczbę uczestników podzielono na turystów krajowych i zagranicznych w oparciu o wyniki ankiet oraz strukturę odwiedzin na stronie internetowej TTSR 2013, które wskazywały na 10 -15% udział turystów zagranicznych wśród turystów ogółem.

Ile pieniędzy zostało w Szczecinie?

Założenie dotyczące liczby szczecinian ma charakter konserwatywny – im liczba ta jest większa, tym niższe korzyści z realizacji TTSR 2013 dla gospodarki lokalnej (wydatki mieszkańców i tak najprawdopodobniej byłyby poniesione w Szczecinie).

Łączną wartość strumienia pieniężnego, który zasilił gospodarkę miasta Szczecin w związku z wydatkami turystów krajowych i zagranicznych podczas TTSR 2013 oszacowano na kwotę między 351 i 476 milionów złotych.

Całkowite nakłady netto (koszty pomniejszone o przychody bezpośrednie) poniesione przez Gminę Miasto Szczecin i podmioty z nią powiązane (spółki miejskie, jednostki i zakłady budżetowe) na organizację finału Regat wyniosły około 23,7 milionów złotych, z czego ponad 44% stanowiły wydatki na promocję miasta i finału Regat oraz koszty uczestnictwa Szczecina w Regatach.

Turyści wrócą?

Ocenia się, że aby organizacja finału The Tall Ships’ Races 2013 okazała się neutralna dla finansów Gminy Miasto Szczecin i podmiotów powiązanych z punktu widzenia efektów społeczno - gospodarczych, musiałoby dojść do zmaterializowania się długookresowych korzyści z tego wydarzenia dla gospodarki lokalnej, co z kolei powinno spowodować m.in. wzrost dochodów podatkowych budżetu miasta.

Wśród tych korzyści kluczowe są dwa podstawowe efekty realizacji imprez masowych: tzw. efekt barceloński, polegający na wzroście ruchu turystycznego oraz tzw. efekt mnożnikowy, czyli zwielokrotnienie wartości dodatkowych środków, które napłynęły do gospodarki lokalnej w ramach standardowego obrotu gospodarczego. Łączną, roczną wartość tych korzyści oszacowano na kwotę między 237 i 1 184 tys. złotych. Podane wartości stanowią między 0,014% i 0,071% wartości dochodów bieżących budżetu miasta Szczecin, zaplanowanych na 2014 r.

W związku z powyższym ocenia się, że organizacja TTSR 2013 przyniosła nie tylko korzyści gospodarce miasta Szczecin, lecz w długim okresie może teoretycznie okazać się korzystna dla finansów Gminy Miasto Szczecin. Badanie na zlecenie Gminy Miasto Szczecin przeprowadziła Zarzecki, Lasota i Wspólnicy Sp. z o.o.