Bajkowe, skupiające na sobie uwagę i jednocześnie dające chwilę zapomnienia. „Magiczny Świat Neuronów” to seria obrazów, które pokryły ściany Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej szpitala „Zdroje”. „Chodziło o to, aby dzieci i rodzice nie mieli poczucia, że znajdują się w szpitalu. Aby mogli na chwilę chociaż zapomnieć o chorobach” – tłumaczy ordynator neurochirurgii dziecięcej dr Łukasz Madany.

„Magiczny Świat Neuronów” to iście bajkowe obrazy, które przedstawiają świat różnych neuronów i związanych z nimi zmysłów. Każdy malunek to zupełnie inne historia.

– Dzieci reagują bardzo dużym zainteresowaniem. Podobają im się te kolory, kształty. Jak się tu wchodzi, to nie mamy poczucia, że jesteśmy w szpitalu. Każdy neuron ma swoje imię, inaczej wygląda. Co ciekawe, za każdym razem zauważamy coś innego – mówi dr Łukasz Madana, ordynator neurochirurgii dziecięcej SPZOZ „Zdroje”.

Autorem graffiti jest koszaliński artysta Cukin. – Miałem kilka dni na wykonanie tych wszystkich ścian, ale to była naprawdę bardzo fajna praca. Każda sala to inna historia. Lubię malować w szpitalach, szkołach, miejscach gdzie po prostu przebywają ludzie. To może jeszcze nie są doceniane rzeczy, ale dzieci na pewno zobaczą różnicę – dodaje.

Każdy z neuronów ma swój kod QR, dzięki któremu można odczytać lub odsłuchać informacje na jego temat. W ścieżce audio swoich głosów użyczyli Piotr Bumaj z Teatru Polskiego w Szczecinie oraz Sandra Jędras z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

„Magiczny Świat Neuronów” to autorski projekt dr. Łukasza Madanego oraz rzeczniczki prasowej szpitala Magdaleny Knop.