Blisko 30 filmów konkursowych, dwie kategorie rywalizacji, pokazy specjalne, spotkania z twórcami, warsztaty, wirtualna wystawa fotograficzna – 7. edycja Senior Movie będzie obfitować w masę ciekawych wydarzeń. Wstęp na wszystko jest bezpłatny, warto więc skorzystać i wspólnie cieszyć się produkcjami z całego świata. Festiwal rusza już w środę, 25 września.
Festiwal Senior Movie to wyjątkowa okazja, by zapoznać się z twórczością filmową seniorów. Często to pierwsze miejsce prezentacji ich prac, dzięki czemu możemy być świadkami narodzin wielu znakomitych talentów filmowych.
Coraz lepsze propozycje konkursowe. „Jurorzy naprawdę będą mieli trudne decyzje przed sobą”
Festiwal Senior Movie podzielony jest na dwie kategorie: Konkurs Główny oraz Senior Topic. W Konkursie Głównym rywalizują filmy zrealizowane przez twórców powyżej 60. roku życia, w Senior Topic obejrzymy produkcje młodszych osób, którzy poruszają tematykę senioralną.
– W tym roku w Konkursie Głównym mamy 17 filmów, w Senior Topic – 9 propozycji – zdradza Jakub Romanowski ze Stowarzyszenia Kamera, które jest organizatorem festiwalu. – Zgłoszenia przysłane zostały z wielu ciekawych miejsc, np. Kanady, Japonii czy Hiszpanii. Konkurs Senior Topic w tym roku też jest bardzo mocny. Na 9 filmów mamy aż 6 z Polski. Prawdę mówiąc, nie zazdroszczę jurorom, którzy muszą wybrać ten najlepszy.
Zgłoszone filmy reprezentują różne gatunki. To m.in. fabuły, dokumenty, filmy animowane i eksperymentalne. Widzowie obejrzą produkcje m.in. z Wielkiej Brytanii, Japonii, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Australii i Czech.
– Mamy kilku stałych bywalców, którzy co roku wysyłają filmy, ale z naszym festiwalem docieramy też do nowych twórców – podkreśla Romanowski. – Filmy z roku na rok są lepsze technicznie i w narracji. Jurorzy naprawdę będą mieli trudne decyzje przed sobą.
Projekcje filmów w ramach Konkursu Głównego odbędą się w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych (al. Wojska Polskiego 90). Natomiast pokazy w ramach Konkursu Senior Topic zaplanowano w Teatrze Małym (ul. Bogusława X 6).
Oceniają jurorzy i publiczność
Twórcy walczą o statuetkę kota oraz nagrody pieniężne. Filmy będzie oceniało jury, w którego skład w Konkursie Głównym wejdą Dorota Szpetkowska, Damian Romaniak oraz Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski, a w Senior Topic – Małgorzata Frymus, Dominik Czech i Henryk Gęsikowski.
– Z festiwalem jesteśmy od samego początku, od pierwszej edycji oglądamy filmy i co roku są one bardzo ciekawe. Festiwal jest bardzo klimatyczny i kameralny. W tym roku będziemy szukać czegoś, co nas zaskoczy – przyznaje Katarzyna Zimnoch.
– Produkcji wyjątkowych, niekoniecznie wyprodukowanych przy wielkim budżecie. Szukam odważnych ludzi, którzy za pomocą niewielu środków potrafią mówić o ważnych dla siebie sprawach – dodaje Paweł Kleszczewski.
W Konkursie Głównym również publiczność przyzna statuetkę kota filmowi, który skradnie jej serca.
Dużo dzieje się poza konkursem
Na projekcje filmów konkursowych organizatorzy zapraszają w piątek i sobotę. Jednak festiwal Senior Movie to nie tylko pokazy konkursowe. Na pierwsze wydarzenia będzie można wybrać się już w najbliższą środę. Festiwal rozpoczną warsztaty master class Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego pt. „Animacja na szkle malowana” oraz pokaz specjalny filmów japońskiego reżysera. Kazuya Ashizawa kilka razy brał udział w Konkursie Głównym i stał się już przyjacielem festiwalu. Dodatkowo będzie można obejrzeć wirtualną wystawę fotograficzną „Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni” Haliny Krawczyk i Jana Pawelskiego.
Oprócz filmów konkursowych widzowie będą mogli obejrzeć podczas gali otwarcia w ramach „Polskich Doków” film „Jestem postacią fikcyjną” Arkadiusza Bartosiaka – dokument o Andrzeju Sewerynie. Z kolei w segmencie „Dobry Film” znalazła się produkcja „Werner Herzog. Radykalny marzyciel” Thomasa von Steinaeckera. W kategorii „Okno na Zachód” wyświetlone zostaną „Mosty” Michała Marksa, „Do mnie wciąż przylatują ptaki” Pawła Kulika, „Irenka, ach Irenka” Marka Osajdy i „Menhard” Jakuba Romanowskiego.
Na galę wręczenia nagród i projekcję zwycięskich filmów organizatorzy zapraszają w niedzielę, 29 września, o godz. 19:00 do Starej Rzeźni.
Kilka udogodnień
W tym roku organizatorzy festiwalu zadbali o osoby ze specjalnymi potrzebami.
– Gale otwarcia i zamknięcia tłumaczone będą na język migowy, a większość filmów ma napisy w języku polskim. Informacje o architektonicznej dostępności są opisane na naszej stronie i w festiwalowym folderze – mówi Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Kamera. – Jeżeli będzie taka potrzeba, zapewnimy asystentów i schodołazy.
– Festiwal to spotkania towarzyskie, rozmowy i dyskusje. Festiwal filmowy bez twórców to smutny festiwal. Cały świat zaprosić jest trudno, ale żeby być bliżej siebie, będziemy tworzyć festiwal też w formie wirtualnej. Będzie można obejrzeć wszystkie filmy konkursowe w tym samym czasie, kiedy będą prezentowane w Szczecinie – zaznacza Krzysztof Kuźnicki ze Stowarzyszenia Kamera.
Senior Movie 2024 potrwa od 25 do 29 września. Wydarzenia odbędą się w różnych miejscach, m.in. Teatrze Lalek Pleciuga, Stowarzyszeniu Kamera czy Inkubatorze Sektorów Kreatywnych. Wstęp na wszystko jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny w naszym kalendarzu wydarzeń: https://wszczecinie.pl/wydarzenie/senior-movie-2024/40995?data=2024-09-25%2013:00
Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Komentarze
1