Niesamowita gra świateł, podświetlona Rusałka i drzewa w parku, ponad 40 artystów na scenie i długa kolejka po tort. W piątek oficjalnie otwarto wyremontowany Teatr Letni w Szczecinie.

Po kilku latach przerwy publiczność w komplecie ponownie zasiadła w ławach Teatru Letniego – nowych, wykonanych z drewna bukowego, a nad głowami zamiast gołego nieba miała nowe zadaszenie, które sprawa wrażenie lekkiego, ale tak naprawdę waży około 400 ton i składa się z 2500 elementów! Mieszkańcy byli pod wrażeniem. Zachwycali się nie tylko nowym dachem, ale i wypełnioną techniką sceną oraz przede wszystkim możliwościami oświetleniowymi. Wielu wskazywało, że w odnowionym amfiteatrze jest doskonała akustyka.

Po występach szczecińskich zespołów na scenie pojawił się sam prezydent Krzystek, który dał znać, by rozpocząć specjalny pokaz iluminacji. Wcześniej zaznaczył, że ma nadzieję, że Teatr Letni będzie nagradzany jak szczecińska filharmonia czy „Przełomy”. Mieszkańcy byli urzeczeni grą świateł, którą zaprezentowano. Po doznaniach wizualnych przyszedł czas na widowisko muzyczne. W „Lorem Ipsum Show” przygotowanym przez Olka Różanka i Borysa Sawaszkiewicza, wzięło udział ponad 40 szczecińskich artystów. Publiczność mogła usłyszeć m.in.: Maję Koterbę, Alicję Kruk, Martę Uszko, Łukasza Drapałę, Olka Różanka, Damiana Rybickiego, Konrada Słokę, Damiana Ukeje, Emilię Goch i Baltic Neopolis Quartet.

To oczywiście nie koniec atrakcji. Wydarzenia z okazji otwarcia Teatru Letniego potrwają do niedzieli. Dziś przed południem odsłonięty zostanie pomnik Heleny Majdaniec. Patronce szczecińskiego amfiteatru poświęcony będzie także sobotni koncert wieczoru. W czasie widowiska „Było tak już raz”, widzowie usłyszą największe przeboje szczecińskiej piosenkarki we współczesnych aranżacjach. Początek o godz. 20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Na zakończenie, około 21:30, odbędzie się również pokaz iluminacji.

Wydarzeniu towarzyszą też atrakcje dodatkowe, jak strefa familijna i wodne zabawy dla dzieci na Rusałce (to od godz. 12:00). Koncerty na scenie Teatru Letniego rozpoczną się dzisiaj o 13:00, a Come with us Festival, który w piątek zachwycił wielu odwiedzających park Kasprowicza, o godz. 15:00. Na tarasach przy amfiteatrze powstała ciekawa przestrzeń wypełniona światłem i kolorami. Zachwycały tu podświetlone drzewa, wielkie sztuczne kwiaty i rozwieszone na świetlnych sznurach huśtawki.

W niedzielę organizatorzy zapraszają na turniej rodzinny z odgadywania piosenek z bajek i seriali, pokaz iluzjonisty, występy artystyczne szczecińskiej młodzieży oraz potańcówkę na deskach Teatru Letniego.

Przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec rozpoczęła się w czerwcu 2020 roku. W ramach prac rozbudowano m.in. scenę od strony widowni, rozebrano stare zadaszenie i zbudowano nowe. Koszt przebudowy to ponad 50 mln zł. Wykonawcą była firma Adamietz, która zrealizowała koncepcję biura architektonicznego Flanagan Lawrence z Londynu.

Program

Sobota, 30 lipca 2022

11:30  odsłonięcie rzeźby Heleny Majdaniec, patronki Teatru Letniego w Szczecinie (przy tarasie Teatru Letniego); Wydarzenia towarzyszące: otwarcie wystawy poświęconej Helenie Majdaniec;

12:15  spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą, autorem książek poświęconych życiu i twórczości Heleny Majdaniec (taras Teatru Letniego);

11:30  otwarcie bram;

12:00  koncert zespołu ARFIK;

12:00  Strefa Familijna i atrakcje na wodzie (jezioro Rusałka);

13:00  koncert Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie pod dyrekcją prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon;

14:00  koncerty szczecińskich zespołów:

• Sklep z Ptasimi Piórami;

• Los Cafe;

• Retro Gitary;

• Rock Starsi;

• Chango;

15:00  COME WITH US FESTIVAL (polana);

19:00  koncert zespołu After Blues i gości - Basi Włodarczyk i Jacka Rudnickiego;

20:00  koncert finałowy z piosenkami Heleny Majdaniec "Było tak już raz" według pomysłu i reżyserii Krzysztofa Baranowskiego;

21:30  specjalny pokaz iluminacji.  

Niedziela, 31 lipca 2022

12:00  Atrakcje sceniczne - Zagadki o Szczecinie, turniej rodzinny „Jaka to melodia?”, pokaz iluzjonisty, występ dziecięcej grupy tanecznej, występ Roberta Narwojsza, spektakl dla dzieci „Szalona Pippi";

17:00  potańcówka na deskach Teatru Letniego.