Grali przed papieżem Franciszkiem, planują zagrać Piazzollę w aranżacji na orkiestrę symfoniczną, a w najbliższą sobotę wystąpią przed szczecińską publicznością. Willa Lentza zaprasza na niezwykły koncert dwóch młodych artystów: Zubek & Pentz Piazzolla Duo.

Piotr Zubek oraz Janek Pentz 6 sierpnia w niekonwencjonalny sposób zmierzą się z fenomenalnymi kompozycjami Astora Piazzolli – wirtuoza bandeonu i pioniera tanga nuevo.

Piazzolla w odświeżonej wersji

Ich nowatorskie aranżacje łączą w sobie jazzowe podejście do improwizacji wokalnej z unikalnym brzmieniem akustycznej gitary fingerstyle. Fingerstyle to taki styl gry, który dąży do uniezależnienia gitary od pozostałych instrumentów poprzez stworzenie iluzji brzmienia kilku instrumentów grających w tym samym czasie – basu, perkusji, partii rytmicznej i solowej. Wprawiony gitarzysta fingerstyle może występować jako one-man-band, zastępując cały zespół.

Artyści przyznają, że od początku było dla nich jasne, że nie zagrają tanga tak, jak nakazuje tradycja, więc uznali, że lepiej wziąć ten doskonały materiał i pójść własną ścieżką. Jednak, jak zaznaczają młodzi artyści, chcieli, aby w granych utworach nadal pozostawało serce Piazzolli. – To, co dla nas było najważniejsze, takie „od serca”, to linia melodyczna, która jest tak bardzo charakterystyczna, tak „piazzollowa”, że cokolwiek byśmy zrobili, to zawsze będzie jego muzyka. Krążyliśmy więc wokół tego rdzenia – melodii i próbowaliśmy znaleźć takie muzyczne przestrzenie, które z początku wydają się w tej muzyce nieobecne, które dadzą się podłożyć pod linie melodyczne i które nas interesują, które są nasze – zdradzili w rozmowie z portalem Presto.

Gitara fingerstylowe'a to dopiero początek. „Dlaczego by nie zagrać Astora Piazzolli w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną”

Choć to młody duet, który gra ze sobą od niedawna, to obaj artyści wyrażają nadzieję, że ten projekt będą grać na swoim jubileuszu za 50 lat. Ale planów na mistrza tanga argentyńskiego jest jeszcze więcej.

– Niedawno z Piotrem rozmawialiśmy o tym, dlaczego by nie zagrać Astora Piazzolli w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną – mówili w wywiadzie z Polskim Radiem PiK.

Piotr Zubek na swoim koncie ma ponad 300 nagród na festiwalach w całej Polsce, a także współprace z taki artystami jak m.in. Kasia Cerekwicka, Andrzej Krzywy, Natalia Kukulska, Jacek Cygan, Kayah, Maryla Rodowicz czy Alicja Majewska.

Janek Pentz, młody gitarzysta i kompozytor kojarzony jest ze sceną gitary fingerstyle, koncertował m.in. z Tommym Emmanuelem, Kwiatem Jabłoni, czy Lionem Shepherdem. Występował z powodzeniem zarówno w Polsce, jak i w Europie, m.in. w Niemczech, Austrii czy Belgii. Tworzy również ścieżki dźwiękowe do filmów dokumentalnych.

Młodzi artyści wystąpią w ogrodzie Willi Lentza, jednej z najpiękniejszych instytucji kultury, która po gruntownym remoncie konserwatorskim stała się miejscem idealnym dla wielu kulturalnych wydarzeń.

Koncert Zubek & Pentz Piazzolla Duo już w najbliższą sobotę, 6 sierpnia, o godz. 20. Bilety dostępne są na stronie www.bilety.willa-lentza.pl

Koncert odbywa się w ramach cyklu WL- Juvenum Hortus, czyli Młody ogród, w ramach którego prezentowani są młodzi zdolni wykonawcy na początku ich twórczej kariery.