Koncerty w przestrzeni miejskiej, na które muzycy dojadą rowerami, oraz występy, podczas których będzie można usiąść obok muzyków – Baltic Noepolis Orchestra rusza z dwoma nowymi projektami.
Tour de Musica przejedzie przez Szczecin
„Tour de Musica”, czyli koncertowe szaleństwo na rowerach, to pomysł Baltic Neopolis Orchestra i fundacji Stradivarius.pl na spędzenie dnia z muzyką w wyjątkowych miejscach Szczecina.
– Muzycy podróżują na rowerach, ponieważ chcemy pokazywać, że zależy nam wszystkim na promocji aktywności. Nie chodzi tylko o aktywność kulturalną i wychodzenie na koncerty, lecz też o aktywność fizyczną – mówi Katarzyna Lament z biura koncertowego BNO. – Do tego chcemy promować ekologię, więc na koncertach muzycy zagrają z nut zapisanych na iPadach, mamy też do nich ładowarki solarne.
Dzisiaj, tj. 17 września, muzyków BNO można było spotkać m.in. w patio Posejdona, przy Jeziorze Szmaragdowym oraz INKU. Kolejną okazją do posłuchania koncertów będzie sobota, 21 września. Wtedy o godz. 16:45 artyści pojawią się w kościele na Stołczynie, a o godz. 17:30 na Polanie Rodzinnej Księżnej Dąbrówki.
– To nie będą rozbudowane koncerty, ale nie zabraknie standardów i największych hitów klasyki, m.in. utworów Händla czy Mozarta. Pojawi się też muzyka filmowa – zdradza Lament.
Takich koncertów jeszcze nie grali. „Idziemy o krok, a nawet dwa, dalej”
Drugi projekt, na który już dziś zapraszają muzycy, to „Włącz orkiestrę, zasiądź w pulpicie”.
– Podobny cykl koncertowy BNO już kiedyś prowadziło i były to streamowane koncerty, ale w czasach, kiedy stream nie był aż tak popularny – przyznaje Lament. – Teraz jednak idziemy o krok, a nawet dwa, dalej.
Muzycy ponownie zaproszą na koncert dostępny online, ale w wyjątkowej formie.
– Będzie można obserwować nie tylko scenę, ale i zajrzeć do pulpitu muzyków. Artyści zostaną wyposażeni w specjalny sprzęt, który umożliwi podglądanie nut czy sąsiada – tłumaczy Lament.
Ale to jeszcze nie koniec innowacji.
– Poza rozbudowanym streamem, na koncercie pozwolimy publiczności usiąść z nami przy pulpicie. Dosłownie, bo obok muzyków usiądą słuchacze. Myślę, że to będzie niesamowite przeżycie zarówno dla artystów, jak i dla widzów – wyjaśnia Lament.
W ramach koncertu zostaną zagrane trzy sety. Nie tylko po to, by mogła zmienić się publiczność, ale i by zmienić repertuar.
– Od poniedziałku będzie można głosować na utwory, które zostaną zagrane na koncercie. Do wyboru będą utwory historyczne, współczesne, prawykonania młodych, polskich kompozytorów – podkreśla Lament.
Na koncert, który odbędzie się 26 września o godz. 20:00 w Technoparku Pomerania, BNO będzie dystrybuować limitowane zaproszenia od najbliższego czwartku.
Oba projekty są dofinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Udział w koncertach jest darmowy.
Komentarze
1