Przez ostatnie 15 lat szpital „Zdroje” otrzymał blisko 20 milionów złotych wsparcia od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Jako największy szpital dziecięcy w województwie nie wyobrażamy sobie dalszej pracy bez tego sprzętu” – podkreśla Łukasz Tyszler, dyrektor placówki.
W ubiegłym roku szpital „Zdroje” otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy urządzenia o łącznej wartości ponad 9,5 miliona złotych. Wśród nich znalazł się jeden z najdroższych w historii zestawów przeznaczonych m.in. do przeprowadzania operacji u najmłodszych pacjentów z lekooporną padaczką. Zestaw o wartości ponad 8,5 mln zł składa się z aparatu do badania funkcji bioelektrycznych mózgu, robota wykorzystywanego do robienia możliwie najmniejszych otworów w czaszce i umieszczenia elektrod oraz nowoczesnego mikroskopu umożliwiającego trójwymiarowe widzenie pola operacyjnego.
– To sprzęt z filmów science-fiction, który daje ogromne możliwości dla wszystkich dzieciaków w Polsce – podkreśla Łukasz Tyszler.
Neurochirurdzy wśród zalet urządzenia wymieniają „małą inwazyjność” oraz „niezwykłą precyzję”.
– Pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych wzbogaciło się o znakomite urządzenia. Myślę, że gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie moglibyśmy tak skutecznie leczyć dzieci, jak dzisiaj – dodaje Łukasz Tyszler.
Sprzęt, który podnosi jakość badań i zabiegów
W 2021 roku z otrzymanych od Orkiestry darowizn cieszyli się także specjaliści z Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Ortopedii i Urologii z Pododdziałem Centrum Leczenia Oparzeń. Fundacja WOŚP przekazała im instrumentarium do laparoskopii, platformę elektrochirurgiczną oraz wiertarki ortopedyczne.
– Ten sprzęt podniósł jakość przeprowadzanych zabiegów oraz umożliwił wprowadzenie nowych technik operacyjnych w leczeniu noworodków i niemowląt – podkreśla Magdalena Knop, rzecznik prasowy szpitala „Zdroje”.
Z kolei Centrum Leczenia Oparzeń dla dzieci i młodzieży otrzymało trzy zestawy dermatomów do przeprowadzania przeszczepów skóry. To jedne z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w centrach leczenia oparzeń.
– Bez nich udzielenie pomocy ciężko oparzonym dzieciom nie było możliwe – tłumaczy rzeczniczka szpitala.
Jednocześnie dodaje, że takie zabiegi jak przeszczepy skóry, wymagają podania znieczulenia małym pacjentom.
– I także w tym zakresie Centrum Leczenia Oparzeń mogło liczyć na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W pakiecie przekazanych w ubiegłym roku urządzeń znalazł się również nowoczesny aparat do znieczuleń oraz aparat USG z Dopplerem – mówi.
Natomiast Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii Dla Dzieci otrzymał specjalistyczny respirator oraz zestaw do intubacji pacjentów z tzw. trudnymi drogami oddechowymi. Szpital „Zdroje” dostał również dwa nowe, specjalistyczne aparaty EEG – stacjonarny z funkcją video EEG i holterem oraz jezdny, który umożliwia przeprowadzanie badań dzieci bezpośrednio na salach chorych, a także pacjentów hospitalizowanych na innych szpitalnych oddziałach.
Dla przyszłych mam z cukrzycą
Ostatnie „orkiestrowe” dostawy dotarły do szpitala „Zdroje” w grudniu ubiegłego roku. To 10 zestawów nowoczesnych pomp insulinowych. Placówka wnioskowała o nie w związku z dynamicznym rozwojem Poradni Diabetologicznej, w której leczone są przyszłe mamy z cukrzycą typu 1.
– Zastosowanie pomp daje kolejnym pacjentkom chorującym na cukrzycę duże szanse na pozostanie szczęśliwymi mamami zdrowych maluchów – podkreśla Magdalena Knop.
Rzeczniczka podkreśla, że „Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są doskonałą okazją, aby pokazać jak szpitalna rzeczywistość nabiera barw, a proces leczenia jakości”.
Czerwone serca „biją” na każdym oddziale dziecięcym
– W szpitalu „Zdroje” czerwone serducha „biją” na każdym z oddziałów dziecięcych. Dziś nie sposób sobie wyobrazić ich funkcjonowania bez wsparcia WOŚP. A tak naprawdę bez wsparcia wszystkich, którzy na rzecz Orkiestry grają – zaznacza Magdalena Knop.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała po raz 30. Tegoroczne hasło wydarzenia to „Przejrzyj na oczy” – wolontariusze z całej Polski zbierali pieniądze na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci.
Komentarze
3