Bartłomiej Tabin, czyli aktualny Mistrz Polski w rajdach motocyklowych, bierze udział w Rajdzie Dakar z podobizną pochowanego w Szczecinie generała Aleksandra Litwinowicza. To efekt współpracy zawodnika z Instytutem Pamięci Narodowej. W ten sposób Tabin chce oddać hołd jednemu z bohaterów polskiej niepodległości, który po wojnie osiadł w stolicy Pomorza Zachodniego.

Zawodnik rozpoczął udział w Rajdzie Dakar w ubiegły piątek. To dla niego debiut w tym najtrudniejszym dla kierowców i motocyklistów rajdzie terenowym.

– Udział w Rajdzie Dakar jest dla mnie nagrodą za 16-letnią karierę w zawodach. Moim głównym celem jest dojechanie do mety, a jak się rajd poukłada – zobaczymy. To wypadkowa szczęścia, doświadczenia i pecha. Nie chciałbym stawiać sobie za wysoko poprzeczki – mówił przed startem rywalizacji Bartłomiej Tabin.

„Bartek sam zadeklarował, że chce jechać z tym wizerunkiem”

Współpraca Tabina ze szczecińskim IPN-em rozpoczęła się podczas jednej z edycji rajdu Baja Poland, który co roku toczy się w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

– Bartek sam zadeklarował, że chce jechać z tym wizerunkiem – opowiada Marcin Górka z Instytutu Pamięci Narodowej. – Ma wizerunek generała Litwinowicza na swojej koszulce, kasku i motocyklu. Przez cały cykl Rajdu Dakar będziemy go widzieli właśnie z elementami dotyczącymi generała Litwinowicza. Ten jest bohaterem odzyskania niepodległości przez Polskę w 1. Kompanii Kadrowej. Później miał bardzo ważne stanowiska w Wojsku Polskim. Tworzył Centralny Okręg Przemysłowy, a po wojnie zamieszkał w Szczecinie – opowiada Górka.

To spełnienie rajdowych marzeń

Jedną z tych osób, które zachęciły Bartłomieja Tabina do Szczecina, był ksiądz Marian Augustyn. Na co dzień proboszcz parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu, po godzinach zapalony motocyklista. Bartka Tabina poznał właśnie podczas zawodów. Augustyn i Tabin występowali w jednym zespole między innymi w Rajdzie Polskie Safari w Przasnyszu.

– To spełnienie marzeń nie tylko motocyklisty, ponieważ rajd obejmuje wszystkie kategorie pojazdów. Gama jest ogromna. Występ na Rajdzie Dakar to składowa wielu czynników. Przez przygotowanie fizyczne, sprzęt, po sponsorów. Nawet udział w naszym rajdzie Baja Poland nie jest takim łatwym wyzwaniem. Na Dakarze to są te same składowe, tylko że one się zwiększają wielokrotnie. Dakar to jest najwyższy poziom. Nie ma trudniejszego rajdu na świecie. To największa impreza w motosporcie – mówi podekscytowany ksiądz Marian Augustyn.

Bartłomiej Tabin relacjonuje swój występ podczas Rajdu Dakar na bieżąco na swoim profilu na Facebooku. Udział w zawodach bierze także najbardziej znany polski kierowca rajdowy, czyli Krzysztof Hołowczyc.

Rajd Dakar potrwa do 19 stycznia br.