W czwartek ogłoszono na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie nominację do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2009. Okazało się, że spośród 20 wyróżnionych pozycji, dwie zostały napisane przez szczecinian.

„Capcarap” Artur Daniel Liskowacki

To już druga nominowana do tej nagrody pozycja Liskowackiego. „Capcarap” to zbiór dwudziestu trzech opowiadań, które zdają się poszukiwać odpowiedzi na pytanie co nadaje miastu duszę. A składniki są przynajmniej trzy: historia, architektura i ludzie. Liskowacki skupia się głównie na dwóch ostatnich punktach. Bohaterem książki jest dziennikarz i pisarz w średnim wieku, który obserwuje mieszkańców miasta w różnych sytuacjach, zazwyczaj pozostając w bezpiecznej pozycji obserwatora, nie uczestnicząc w wydarzeniach. Zbiór drobnych opowiadań składa się na obraz życia w Polsce kończącej się transformacji.

„Bambino” Inga Iwasiów

Książka opisuje ciekawe historie ludzi, którzy po wojnie zostali zmuszeni odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Iwasiów przy pomocy Szczecina i ludzi stamtąd zaznacza relację pomiędzy życiem prywatnym a wydarzeniami politycznym. „Bambino” przyciąga ciekawą narracją i oryginalnymi, świetnie wyeksponowanymi szczegółami społeczno-obyczajowymi.

Nike 2009

Spośród nominowanych dwudziestu pozycji zostanie wyłonionych siedmiu finalistów (wrzesień), z których zostanie wybrany jeden laureat (początek października). Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 100 tys. zł. Literacka Nagroda Nike jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich, a w tym roku zostanie przyznana po raz trzynasty. Dotychczas lauratami tej nagrody byli m.in. Wiesław Myśliwski (dwukrotnie), Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Roniker, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska i Olga Tokarczuk.


Lista pozostałych nominacji do Literackiej Nagrody Nike 2009:
„Podwójny krajobraz” Irit Amiel (Prószyński i S-ka);
„Fabryka muchołapek” Andrzeja Barta (WAB);
„Kieszonkowy atlas kobiet” Sylwii Chutnik (ha!art);
„Balzakiana” Jacka Dehnela (WAB);
„Antypody” Sławomira Elsnera (Biuro Literackie );
„Inne tempo” Jacka Gutorowa (Biuro Literackie);
„Baw się” Romana Honeta (Biuro Literackie);
„Gesty” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie);
„Utwór o matce i ojczyźnie” Bożeny Keff (Ha!art);
„Król festynów” Pawła Konjo Konnaka (Instytut Mikołowski);
„Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej (Lampa i Iskra Boża);
„Pałac Ostrogskich” Tomasza Piątka (WAB);
„Marsz Polonia”Jerzego Pilcha (Świat Książki);
„Księga ocalonych snów” Krystyny Sakowicz (Forma);
„Królowa tiramis”" Bohdana Sławińskiego (Jacek Santorski);
„Czarna Matka” Wojciecha Stamma (WAB);
„Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Biuro Literackie);
„Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi (Czarne).