Do grona nagradzanych pisarzy kryminalnych ze Szczecina dołącza Przemysław Kowalewski. Jego debiutancka powieść „Kozioł” zdobyła uznanie na Ogólnopolskim Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.

Szczecin ma kolejny powód do domu. W sobotę, 20 kwietnia, poznaliśmy nazwisko zwycięzcy Kryminalnego Debiutu Roku 2023 Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna powędrowały w ręce Przemysława Kowalewskiego za książkę „Kozioł”.

– To, że znalazłem się na krótkiej liście walczących o nagrodę, było wielką nagrodą i sukcesem. To, że wygrałem... do tej pory nie mogę uwierzyć – mówił autor po gali wręczenia nagród portalowi smakksiazki.pl.

– „Kozioł” to kawał dobrej literatury. To kryminał, która wciąga, którego akcja sprawia, że chcemy przewrócić kolejną kartkę – komentował przewodniczący jury, Ryszard Ćwirlej. – Kowalewski odmalował rzeczywistość Szczecina lat powojennych z dokładnością kronikarską i dzięki temu tę książkę czyta się jak album ze zdjęciami z tamtego czasu.

Akcja powieści „Kozioł” rozgrywa się w 1957 roku. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do sprawy Rzeźnika z Niebuszewa i morderstwa z 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7.

Szczecińscy miłośnicy kryminałów mają jeszcze na co wyczekiwać. Została ogłoszona długa lista nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru, na której znalazł się Marek Stelar z powieścią „Milczenie”. Czy autor powtórzy swój zeszłoroczny sukces i ponownie sięgnie po zwycięstwo? Tego dowiemy się 8 czerwca podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Przemysław Kowalewski gościł w naszych programach Studio Kultura oraz Pan od książek. Poniżej można obejrzeć obie rozmowy z autorem.