Ma szansę wziąć udział w najbardziej prestiżowym ultra maratonie kolarskim, ale potrzebuje do tego 200 tysięcy złotych. Marek Rupiński ma na swoim koncie już wiele wygranych, ale teraz stoi przed szansą na spełnienie marzeń i reprezentowania Polski w Race Across America. „To najstarszy, najbardziej prestiżowy, najdłuższy i najbardziej wymagający wyścig” – mówi szczecinianin.

W ubiegłym roku Marek Rupiński wygrał trzy ultra maratony krajowe, wśród których najważniejszym był Race Around Poland 3600 km. To właśnie ten wyścig, którego trasę pokonał w 227 godzin, dał szczecinianinowi oficjalną kwalifikację do najbardziej prestiżowego na świecie wyścigu ultra kolarskiego. Mowa o Race Across America, który organizowany jest od 1982 roku.

– Do pokonania jest 4800 kilometrów. Startujemy z okolic San Diego, jedziemy przez całe Stany Zjednoczone, przejeżdżamy przez wszystkie strefy czasowe USA. Meta jest na wschodnim wybrzeżu Annapolis. Jedziemy non stop, z krótkimi przerwami na toaletę. To nie jest wyścig etapowy, tutaj w ciągu 12 dni trzeba przejechać całe Stany Zjednoczone. Kto pierwszy ten lepszy – opowiada Marek Rupiński.

Szczecinian stara się codziennie trenować. Tygodniowo pokonuje od 400 do 600 kilometrów, a raz w tygodniu robi także trening biegowy.

– Nie lubię nudy, jestem człowiekiem energicznym. Lubię kontakt z naturą, sprawdzam się w kolarstwie i dobrze czuje się jeżdżąc na rowerze. W dodatku jestem szczęśliwym mieszkańcem Pomorza Zachodniego. Mamy tutaj świetne drogi rowerowe. Nie ma lepszego miejsca do uprawiania tego typu turystyki niż Szczecin i okolice – mówi.

Same treningi i kwalifikacja nie wystarczą jednak, aby Marek Rupiński mógł wziąć udział w Race Across America.

– Koszty są naprawdę ogromne, trzeba sfinansować przelot ekipy, dwa samochody techniczne, paliwo, uiścić wpisowe. Trudno dokładnie wyliczyć te koszty, ale na pewno nie jest to mała suma. Dlatego też postanowiłem zorganizować zrzutkę. Wierzę, że z pomocą innych uda mi się zrealizować to marzenie i osiągnąć dobry wynik – dodaje szczecinianin.

Wyścig rozpoczyna się 13 czerwca 2023 roku.

Start Marka Rupińskiego można wspierać poprzez wpłaty na zbiórkę pod linkiem:

https://zrzutka.pl/pomoz-markowi-rupinskiemu-wygrac-race-across-america-najtrudniejszy-i-najdluzszy-ultramaraton-na-swiecie-jedyny-polak-w-prestizowym-ultramaratonie