Czy studenckie grupy teatralne mogą być alternatywą dla teatrów instytucjonalnych? Na to pytanie będzie można sobie odpowiedzieć już w ten weekend podczas II Zjazdu Ligi Teatrów Studenckich.

Celem studenckich teatrów z całej Polski jest odmłodzenie idei teatrów studenckich i offowych oraz stworzenie alternatywy dla teatrów instytucjonalnych. Zjazd inauguracyjny odbył się 19 stycznia w Krakowie, na deskach Sceny Tęcza. W Szczecinie, na seskach Teatru Kany wystąpią m.in. Teatr Nie Ma ze Szczecina, Teatr s.tr.a.c.h. (Strasznie Trudno Analizować Czyjąś Historię) z Krosna, Teatr Na Chwilę z Gryfina. Te teatry zaprezentują swoje spektakle pomiędzy godzinami 15.00 a 18.30 . Całości zjazdu będą towarzyszyć wydarzenia dodatkowe.  W programie znajdują się także koncerty i monodram Magdaleny Tkacz.

II Zjazd Ligi Teatrów Studenckich odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia w Teatrze Kany. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram zjazdu znajduje się w naszym kalendarzu wydarzeń. Portal www.wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.  

 


O przedstawieniach:

Teatr nie ma – "Kaligula"


"Samotność. Czy ty ją znasz, samotność? Samotność poetów i ludzi bezsilnych? Samotność? Ale jaka? Ty nie wiesz, że w samotności nie jest się samotnym, nigdy." Monodram Igora Krupczyńskiego oparty na tekście Alberta Camus "Kaligula". "Żale, pragnienia, gorycz i słodycz, prostytutki i kilku bogów."

Teatr Na Chwilę - "Konwent - spotkanie tematyczne"

"Konwent - spotkanie tematyczne" powstał z analizy i rozmów na temat dzisiejszych czasów. Jest spektaklem o konwencjach i wzorach zachowań widocznych w naszej kulturze oraz próbą analizy i zobrazowania niektórych z nich - od wzorów konwencji interpersonalnych po konwencje kultury masowej. Temat przedstawiony w groteskowy sposób ma zachęcić widza do refleksji nad świadomym uczestnictwie w kulturze. W spektaklu wykorzystywany jest wiersz Mirona Białoszewskiego oraz teksty członków grupy.

Teatr s.tr.a.c.h. - „Moje szczęście”

Grupa o sobie: naszym celem jest promowanie teatru alternatywnego oraz dzielenie się nim z naszą publicznością. Spotykamy się na scenie, by budować spektakle w nurcie niezależnym, a przede wszystkim, by dotknąć widza. Słowa, muzyka, taniec, plastyka – dzięki nim przekazujemy nasze emocje. Nie uciekamy od scenicznych tradycji.

Magdalenia Tkacz - Monodram „Oszalała”

Monodram Magdaleny Tkacz opowiada historię starej kobiety, która boryka się ze swoją samotnością. Porzucona przez bliskich wegetuje w przyklasztornym schronisku. Ma dar widzenia zmarłych, dlatego często przychodzi na cmentarz, gdzie może z nimi rozmawiać. Ludzie widząc kobietę rozmawiającą ze sobą, uważają, że jest szalona.