wernisaże

Stoewer - jakość ze Szczecina | Otwarcie nowej wystawy w MTiK

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 21.11.2019
O której godzinie?
15:00
Za ile?
normalny - 12 zł, ulgowy - 6 zł
Opis wydarzenia
Sześć przedwojennych samochodów, ale również rowery, maszyny do szycia i pisania, różne akcesoria, fotografie oraz dokumenty. Wyczekiwaną wystawę poświęconą przedwojennej szczecińskiej marce Stoewer już od najbliższego czwartku (21 listopada) będzie można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

Imponującą kolekcję związaną ze słynną rodziną szczecińskich fabrykantów z przełomu XIX i XX wieku miasto Szczecin zakupiło w kwietniu ubiegłego roku od Manfrieda Bauera. Niemiecki kolekcjoner przez lata zgromadził setki przedmiotów należących do przemysłowego imperium Stoewerów – od samochodów po szpulki na taśmę do maszyny do pisania.

Łącznie to ponad tysiąc eksponatów. Największe emocje budzą oczywiście wyjątkowe auta, które przyjechały do Szczecina na początku września br. Najstarszy samochód – Stoewer C-2 – pochodzi z 1913 roku! Kolekcję tworzą również: Stoewer S-8 z 1928 roku, Stoewer V5 Cabrio-limousine z 1931 roku, Stoewer V5 Sport z 1931 roku, Stoewer Arkona z 1939 roku oraz Stoewer Sedina z 1939 roku. Ostatnie auto – Stoewer Greif z 1938 roku – ma przyjechać do Szczecina w połowie 2021 roku. (Jak informuje MTiK, Manfried Bauer jeszcze nim jeździ) Poza samochodami wśród eksponatów znajdziemy 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower), 34 maszyny do pisania, 54 maszyny do szycia i kilkaset drobnych eksponatów, takich jak dokumenty, odznaki, nagrody z imprez motoryzacyjnych, wydawnictwa z epoki, firmowe gadżety reklamowe, fotografie, części, narzędzia.

To wszystko w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji będzie można oglądać już od najbliższego czwartku, 21 listopada. Wystawa kultowych skarbów techniki nosi tytuł „Stoewer – jakość ze Szczecina”. Wernisaż z udziałem zaproszonych gości, m.in. prezydenta Piotra Krzystka, Cornelii Pieper - Konsul Generalnej RFN w Polsce, Manfrieda Bauera – byłego właściciela kolekcji i twórcy Muzeum Stoewera, Tamary von Karzoff - córki dawnego kierownika sprzedaży „Zachód” w fabryce samochodów Stoewer i współprowadzącej muzeum oraz członków rodziny Stoewer (m.in.: Jutty Barckmann, prawnuczki Bernharda seniora i wnuczka Bernharda juniora Stoewerów), odbędzie się o godz. 11:00.

Mieszkańcom i turystom ekspozycja zostanie udostępniona od godz. 15:00. Tego dnia MTiK będzie czynne do godz. 18:00.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję