Przed urlopem planowanym za granicą warto sprawdzić termin ważności i stan posiadanego paszportu.

Osoba pełnoletnia wniosek o paszport składa osobiście. W przypadku dzieci taki wniosek składają rodzice. Do prawidłowo wypełnionego wniosku potrzebne są: kolorowa fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy, spełniająca kryteria ustalone dla tzw. paszportów biometrycznych oraz oryginał dowodu wniesionej opłaty paszportowej. Opłatę można uiścić w kasie urzędu, na poczcie lub przelewem bankowym (obok informacji paszportowej znajduje się stanowisko do wykonywania elektronicznych przelewów bankowych). Przy składaniu wniosku należy przedstawić ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty.

Podstawowa opłata za paszport dla osób w wieku 13 – 70 lat wynosi 140 złotych.
50-procentowa ulga przysługuje m.in. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, uczniom i studentom. Całkowicie zwolnione z opłaty są m.in. osoby, które ukończyły 70 lat. Osobne stawki przewidziane są dla dzieci do 13 roku życia – 50-procentowa ulga przysługuje na podstawie legitymacji szkolnej. Warto o niej pamiętać przy odbieraniu paszportu dla dziecka.

Wniosek paszportowy można złożyć i odebrać dokument w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Na terenie naszego województwa punkty paszportowe znajdują się: w Delegaturze Urzędu w Koszalinie, w starostwach powiatowych w Wałczu, Szczecinku, Myśliborzu i Gryficach oraz w urzędach miast w Łobzie i Świnoujściu.

- Osoby, które potrzebują dokumentu w nagłych przypadkach, związanych ze swoją pracą zawodową, na przykład nieplanowaną wcześniej podróżą służbową, a także chorobą lub pogrzebem członka rodziny mogą ubiegać się o paszport tymczasowy – mówi Anna Leonowicz, kierownik Oddziału Spraw Paszportowych ZUW.

Szczegółowe informacje dot. paszportów można znaleźć na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie: www.szczecin.uw.gov.pl Przed wyjazdem za granicę warto również sprawdzić datę ważności dowodu osobistego. Dokument wyrabia się w odpowiednim do zameldowania urzędzie gminy lub miasta.