Nowe oblicze zyskały pałac, dwór, oranżeria oraz spichlerz z rozlewnią. „W tym miejscu chcemy organizować wiele wydarzeń związanych z tradycją zachodniopomorskiej wsi i edukacją ekologiczną” – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Ponad trzy lata temu, w lutym 2021 roku, gmina Przelewice przekazała teren folwarku w ręce województwa zachodniopomorskiego. Od tego momentu rozpoczęły się intensywne prace, których efekty są już widoczne.

– Osiągnęliśmy ten cel dzięki odpowiednim nakładom finansowym. Ta część, którą dziś powoli zamykamy pewną klamrą, wynosi blisko 80 milionów złotych. To miejsce nie tylko wypiękniało, ale zyskało nowe funkcje w dużej części dzięki funduszom unijnym – zaznacza Olgierd Geblewicz.

Co się zmieniło?

Pałac przystosowano do celów działalności kulturalnej, konferencyjnej, gastronomicznej i noclegowej. W budynku wyremontowano taras, wejścia do restauracji i kuchnię, a pierwsze i drugie piętro przeznaczono na noclegi (16 pokojów).

W oranżerii powstały sale do edukacji ekologicznej i pracownia ceramiczno-plastyczna. Odtworzono kolekcję roślin śródziemnomorskich i tropikalnych wraz z wystawą motyli i wiwariami z owadami. Natomiast w spichlerzu powstał obiekt na potrzeby Lokalnych Grup Działania, które skupiają 24 samorządy z województwa. To tutaj znajdziemy pracownie krawiecką i renowacji mebli oraz lokalne radio. 

Zadbano również o „Ogród japoński”, w którym postawiono dwie bramy Tori i dwie bramy Księżycowe, kaskadę wodną oraz nowy mostek. Dodatkowo zagospodarowano wyspę na stawie centralnym, zmodernizowano alejki ogrodowe oraz wykonano miejsce rekreacyjne na polanie przy skalniaku. Na terenie ogrodu stanęły także cztery toalety, których wcześniej nie było.

Odtworzono historyczny „szałas pasterski” i miejsce pochówku założyciela ogrodu dendrologicznego, wykonano wolierę dla pawi oraz zakupiono nowy sprzęt do pielęgnacji ogrodu.

„Ten budynek był najbardziej zaniedbany”

Cały czas prowadzone są prace związane z dworem. To tutaj znajdzie się siedziba instytucji wraz z hotelem i miejscem na wystawy.

– Ten budynek był najbardziej zaniedbany. W ramach modernizacji udało się stwierdzić, że jest 200 lat starszy niż pierwotnie zakładano. Znaleźliśmy też wiele dokumentów finansowych, dziś archiwum państwowe stara się je uratować – mówi Zygmunt Siarkiewicz.

Jak podkreśla: – Samorząd województwa dał temu miejscu silny impuls do rozwoju, nie tylko pod względem inwestycyjnym.

Modernizacja i rozbudowa historycznego folwarku w Przelewicach wraz z niezbędną infrastrukturą kosztowała 79,5 mln zł, z czego 38,4 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.