Po omówieniu kandydatów PO, PiS, SLD nadszedł czas na PSL. Jakich ludzi wystawiło na swojej liście w okręgu zachodniopomorsko - lubuskim Polskie Stronnictwo Ludowe?

1. prof. Juliusz Engelhardt (54 lata) – szczeciński profesor, wiceminister infrastruktury, absolwent Politechniki Szczecińskiej, ale już wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Profesor jest uważany za świetnego specjalistę w dziedzinie ekonomiki transportu kolejowego. Doradzał m.in. Polskim Kolejom Państwowym. Studenci mający do czynienia z profesorem, z którymi rozmawiałam, nie mają zastrzeżeń do pana Engelhardta, a niektórzy zamierzają nawet na niego głosować

2. Józef Rubacha (51 lat) - szprotawski radny sejmiku województwa lubuskiego, pracownik Urzędu Miejskiego w Kożuchowie. Józef Rubacha posiada wykształcenie wyższe rolnicze

3. Jan Krawczuk (58 lat) – wywodzi się z powiatu sławieńskiego, z wykształcenia politolog. Jan Krawczuk pełni ważną funkcję wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego, zatem w Szczecinie bywa często. W partii to również ważna osobistość: jest wiceprezesem PSL w regionie.

4. Maciej Szykuła (52 lata) – związany z Gorzowem Wielkopolskim, tam też pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych. To kolejny wiceprezes PSL, tyle, że w województwie lubuskim. Również posiada wykształcenie wyższe.

5. dr hab. Józef Frąś (56 lat) – szczecinianin i kolejny profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. W prywatnej Wyższej Szkole Techniczno – Ekonomicznej w Szczecinie pełni funkcję prorektora. Co ciekawe, profesor Frąś jest bezpartyjny.

6. Andrzej Matyjaszek (58 lat) – wywodzący się z Koszalina zastępca dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie oraz działacz Polskiego Związku Łowieckiego. Posiada wykształcenie wyższe techniczne.

7. Adam Jaskulski (57 lat) – mieszkaniec i wójt gminy Świdnica, z innych ciekawszych jego dokonań warto wymienić: założenie Oddziału Zielonogórskiego Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Posiada wykształcenie wyższe rolnicze.

8. Elżbieta Polak – jedyna kobieta na liście PSL, związana z Zieloną Górą, gdzie pełni funkcję dyrektora biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej. Z wykształcenia nie ma nic wspólnego z pożarnictwem, jest politolożką.

9. dr Bartłomiej Toszek (37 lat) – szczeciński prawnik oraz doktor nauk politycznych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz jako wykładowca w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej w Szczecinie. Pracę doktorską napisał na temat integracji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotami Europejskimi.

10. Andrzej Dycha (31 lat) – najmłodszy „czarny koń” PSL urodzony w Barlinku. Obecnie pełni funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim, ale studiował też we Francji na Uniwersytecie w Bordeaux. Przez dwa lata (2004 – 2006) pracował w Parlamencie Europejskim, gdzie zajmował się koordynacją prac legislacyjnych oraz uczestniczył w pracach aż trzech komisji (rolnictwa, budżetowej i kultury).

KOMENTARZ: Polskie Stronnictwo Ludowe stawia na doświadczenie, szczecinian… i pracowników naukowych. Aż siedmiu kandydatów jest rześkimi pięćdziesięciolatkami. Jak na dżentelmenów przystało, na stronie PSL jedyną osobą, której w notce biograficznej nie podano wieku, jest kobieta. To nie może być przypadek! Szkoda tylko, że tak mało kobiet umieścili na swojej liście! W Polsce 50 procent mieszkańców stanowią kobiety, a nie 10 procent!

PSL zasługuje na pochwałę ze względu na to, że jako jedyna partia podała na swojej stronie internetowej krótkie biogramy osób, które wystawia na swoich listach, dając w ten sposób wyborcom jasny przekaz – my wiemy, kogo wystawiamy, nie wstydzimy się ich i bierzemy za nich odpowiedzialność.

Według mnie najlepiej merytorycznie przygotowani są do pełnienia funkcji europosła – Andrzej Dycha, dr Bartłomiej Toszek oraz prof. Juliusz Engelhardt. Młodość (ale już europejsko doświadczona) zmierzy się z doświadczeniem (ale popartym dużą, specjalistyczną wiedzą).

Źródło: www.psl.org.pl