spotkania

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 21.09.2018
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na spotkanie ze znakomitą pisarką i reporterką „Gazety Wyborczej” - Magdaleną Grzebałkowską.

Jej ostatnia książka, „Komeda. Osobiste życie jazzu”, to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Napisała: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "1945. Wojna i pokój", "Beksińscy. Portret podwójny" i książkę o Komedzie. Zapraszamy na spotkanie z autorką niezwykłych i mądrych książek o wybitnych osobowościach naszej kultury.

Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

Bohaterka naszego spotkania ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Jej głośny debiut książkowy – "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" ukazał się w 2011 roku. Autorka dotarła do nieznanych zapisków duchownego, dzięki którym przełamała stereotyp postrzegania jej bohatera jako "poety od biedronek". "Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą" – udowadnia swoją książką.

W 2016 roku została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży "1945. Wojna i pokój". Za wydrukowany w "Dużym Formacie" tekst "Śpiewać, hitlerówy!", który wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W tym też roku książka Grzebałkowskiej otrzymała Nagrodę im. Torańskiej za "wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei".

Kolejna ważna książka Magdaleny Grzebałkowskiej to "Beksińscy. Portret podwójny", za którą w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach otrzymała Śląski Wawrzyn Literacki. Jest to opowieść o ojcu i synu. O poszukiwaniu miłości i nieumiejętności jej wyrażenia. Zdzisław Beksiński w historii polskiej sztuki zapisał się jako jeden z najciekawszych, ale i kontrowersyjnych malarzy. Jego syn Tomasz był wziętym dziennikarzem muzycznym. Obaj w swoich dziedzinach byli wybitni.

I Krzysztof Komeda - człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję