Trzynasta edycja festiwalu, który jest bezsprzecznie jednym z najciekawszych wydarzeń roku, zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Spoiwa Kultury potrwają od 4 do 8 lipca, a wstęp na wszystkie jego punkty jest wolny!

Artyści niepokorni

- Idea, która w tym roku jest najważniejsza na Spoiwach to dialog z miastem  - mówi Marta Mikuła z Teatru Kana. – Podczas tej edycji zadajemy pytania  czym jest  dla nas Szczecin i jak siebie widzimy na jego tle. Artyści, których zaprosiliśmy są niepokorni  i dlatego nie omijają miejsc bolesnych w strukturze aglomeracji. Postarają się wypracować diagnozę stanu miasta i być może sformułować receptę na to, co należy zrobić, by je ożywić.

Trzydzieści wydarzeń

Podczas pięciu dni trwania festiwalu  zaprezentowane zostaną niekonwencjonalne  spektakle, akcje performatywne, a także projekcje filmowe. W programie znajdujemy w sumie około trzydziestu  wydarzeń w wykonaniu twórców z 10 krajów, z Europy, Afryki i Azji (m.in. z Iranu, Finlandii i Mali). Kilku z nich już w Szczecinie gościło. Belgijski performer Benjamin Verdonck, został kilka lat temu nagrodzony za swój spektakl na przeglądzie Kontrapunkt, a tym razem przygotuje akcję miejską. Także Teatr Krepsko, który m.in. pokaże inscenizację „The Mad Cup Of Tea” (w parku Żeromskiego) był obecny w naszym mieście i to całkiem niedawno (prezentując swój spektakl w ramach festiwalu Okna).

Dźwięki ze świata

Nie  tylko fani sztuk wizualnych i teatru, znajdą w programie Spoiw interesujące wydarzenia. Także poszukiwacze interesującej muzyki zostaną usatysfakcjonowani. Wśród propozycji z tej dziedziny szczególnie warto będzie zobaczyć występ muzyków z Sardynii – Tenores di Bitti, a poza np. Schola Węgajty i Mohamemada Rasouliego w projekcie „Orient-Okcydent” (kościół św. Trójcy) oraz zespół Tartit złożony z artystów, którzy należą do plemienia Tauregów.

Nowe miejsca
 
Miejsca,  w których  aktorzy i muzycy się pojawią to m.in. Nabrzeże Starówka, Port Rybacki Gryf i plac św Piotra i Pawła przed teatrem Kana. Nowym miejscem podczas festiwalu będzie m.in. podwórko na posesji przy ul. Obrońców Stalingradu (tam zobaczymy spektakl Teatru Ex – Nihilo) oraz kościół  Piotra i Pawła, w którym zaplanowany jest koncert Casletila zatytułowany „Gruzińska dusza”. Poza tym, by zobaczyć  efekty pracy Werniki Fibich, która stworzyła intrygujący projekt historyczno-społeczny „Lokator”, trzeba będzie udać się do Gryfina.

Akcje miejskie

Poza tym  wiele zdarzeń nie jest ściśle określona w czasie i miejscu, także mieszkańcy Szczecina, spotkają się z różnymi akcjami i „prowokacjami” w przestrzeni publicznej (w tramwaju, na targu czy w centrum handlowym).

Wydarzeniu  patronuje Prezydent Miasta Szczecina, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pełny program można znaleźć  naszym kalendarzu wydarzeń.