spotkania

Seryjni Poeci: Foks i Wojtyła

foto: materiały prasowe

Gdzie?
ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2
Kiedy?
Piątek, 13.10.2017
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
13 października 2017 (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na kolejne spotkanie z Seryjnymi Poetami. Tym razem gościmy Konrada Wojtyłę i Dariusza Foksa. Prowadzenie: Andrzej Skrendo.
Dariusz Foks, poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (wspólnie ze Zbigniewem Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza (2006). Za całokształt twórczości uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius" (2014). Stypendysta „Nowego Nurtu" (1994) i parokrotny stypendysta ministra kultury, nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius" w 2011 za tom Sigmund Freud Museum, w 2013 za tom Liceum i w 2017 za tom Wołyń Bourne'a. W 2013 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za książkę Kebab Meister. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2014 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za tom Rozmowy z głuchym psem. W 2016 nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za Historię kina polskiego. Redaktor działu prozy w „Twórczości". Mieszka w Skierniewicach.

Konrad Wojtyła, poeta, dziennikarz, krytyk literacki. Wiceprezes Fundacji im. Sławomira Mrożka. Publicysta Radia Szczecin. Wydał pięć tomów poetyckich; ostatnio: może boże (Lubuski Wawrzyn Literacki 2010) i Czarny wodewil (2013). W 2014 roku ukazała się jego książka Rewersy. Rozmowy literackie. Przełożył z jidisz na polski nieznane wiersze Eliasza Rajzmana zebrane w tomie Mech płonący (2015). Współredaktor książki Rafała Wojaczka Nie te czasy. Utwory nieznane (2016). W latach 2005-2009 z-ca redaktora naczelnego kwartalnika literacko-filozoficznego [fo:pa]. Od 2012 do 2014 roku pierwszy redaktor naczelny pisma „eleWator”. Juror Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Publikował m.in. w "Odrze", "Twórczości", "Portrecie", "FA-arcie", "Kresach", "Śląsku", ”Arteriach”, "Arkadii", "Pograniczach", "Przeglądzie Polskim" (USA), "Radarze", "Gazecie Wyborczej". Tłumaczony na angielski, niemiecki, ukraiński i czeski.

Seryjni Poeci to cykl ogólnopolskich spotkań z poezją zapoczątkowanych i koordynowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu we współpracy z CK ZAMEK od 2008 roku. Jego pomysłodawcą jest Mariusz Grzebalski, poeta i redaktor Wydawnictwa WBPiCAK. Podczas spotkań prezentujmy autorów oraz tomy poezji i prozy współczesnej wydawane w trzech seriach: „Biblioteka Poezji Współczesnej”, „Wielkopolska Biblioteka Poezji” i „Biblioteka Prozy Współczesnej”.

„Książki mają iść do ludzi, a nie tkwić w magazynie. Dlatego zapraszamy naszych autorów na rozmowy z czytelnikami [...]. Rozmawiamy o literaturze i o życiu. Zwykle okazuje się, że za interesującymi wierszami stoją bardzo interesujący autorzy” – mówi Mariusz Grzebalski.

Seryjni Poeci goszczą w CK ZAMEK średnio raz w miesiącu, odbyło się kilkadziesiąt spotkań z udziałem ponad 100 twórców z całego kraju. Po poznańskim wieczorze Seryjni ruszają w Polskę – do Łodzi, Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Gdańska, Mikołowa, Białegostoku, Torunia, Lublina. Seryjni Poeci to także wyjątkowa okazja do posłuchania autorów czytających swoje wiersze. Lista gości jest długa. Od Szczepana Kopyta po Jacka Podsiadłę, od Kiry Pietrek po Biankę Rolando, od Marcina Ostrychacza po Jakuba Kornhausera, od Edwarda Pasewicza po Piotra Sommera, od Barbary Klickiej po Julię Szychowiak. To spotkania z debiutantami i z twórcami znanymi i uznanymi. Z poezją, która potem zdobywa kraj – skupia uwagę czytelników i zbiera nagrody.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję