Rozpoczęto realizację uchwały Rady Miasta z 2016 roku. Wkrótce, po 67 latach, Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zniknie z krajobrazu śródmiejskiego Szczecina.
Teren wokół obelisku jest ogrodzony, rozkładane są rusztowania. To prace przygotowawcze przed właściwą rozbiórką. Rozpocznie się ona najprawdopodobniej w czwartek od demontażu kolumny. Drugim etapem będzie rozbiórka cokołu. Wszystkie prace potrwają około tygodnia. Nie będą się wiązać z żadnymi utrudnieniami w ruchu na ulicach okalających plac. Koszt demontażu to 350 tys. zł.

- Plac zostanie wyrównany i przygotowany do realizacji zwycięskiej koncepcji architektonicznej na zagospodarowanie tego miejsca – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

W miejscu po zdemontowanym pomniku powstanie plac z ławkami, zielenią i nową nawierzchnią z kamiennych płyt i ciętej kostki. To projekt Pracowni Architektonicznej Archaid Jacka Szewczyka, która wygrała miejski konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

ZOBACZ TEŻ: Tak się zmieni plac Żołnierza. Zamiast Pomnika Wdzięczności - miejski salon





Zachowane zostaną elementy rzeźbiarskie Pomnika Wdzięczności. Zostaną przeniesione na Cmentarz Centralny, na południowo-wschodni skraj kwatery wojennej. Chodzi tutaj o rzeźby żołnierza i robotnika oraz herby miast pomorskich (Szczecin, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Kołobrzeg, Tolkmicko, Ustka).

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej odsłonięto 26 kwietnia 1950 roku. Stanął w miejscu niemieckiego pomnika cesarza Wilhlema I, którego z cokołu zrzucili polscy osadnicy. Do 1992 na szczycie Pomnika Wdzięczności widniała pięcioramienna gwiazda. Zdjęto ją jako symbol radzieckiej dominacji, obecnie znajduje się w zbiorach Centrum Dialogu Przełomy.

ZOBACZ TEŻ: Tu staną fragmenty Pomnika Wdzięczności [wizualizacje]