Zgodnie z zapowiedziami Taras Książęcy na dachu Zamku Książąt Pomorskich nie będzie tylko platformą widokową. Już w lipcu odbędą się tam pierwsze kameralne koncerty i spektakle teatralne.
Scena na Tarasie Książęcym zostanie zainaugurowana 9 lipca. Tego wieczoru na dachu Zamku Książąt Pomorskich, 18 metrów nad ziemią, będzie można obejrzeć monodram „Kolega Mela Gibsona” Tomasza Jachimka w wykonaniu Adama Dzieciniaka. Sztuka zostanie zaprezentowana także tydzień później, 16 lipca. Oba spektakle rozpoczną się o godz. 21:30. Bilety kosztują 30 zł.

Z kolei w ostatni weekend lipca (29 lipca) na największym tarasie widokowym w mieście zaplanowano recital piosenki francuskiej w wykonaniu Ewy Kabsy. Podczas koncertu będzie można usłyszeć piosenki Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela, Juliette Greco oraz Serga Reggianiego. Recital rozpocznie się o 21:30. Bilety również kosztują 30 zł.

W razie niepogody spektakle zostaną przeniesione do Teatru "Piwnica przy Krypcie", a koncerty do sali ks. Anny Jagiellonki.

Taras widokowy na dachu Zamku Książąt Pomorskich wybudowano w ramach modernizacji skrzydła północnego. Jest to największy w Szczecinie otwarty punkt widokowy. Ma ponad 500 m kwadratowych powierzchni i znajduje się na wysokości 18 metrów. - Wszyscy przywykliśmy do tych tarasów, które otaczają Zamek, ale zabudowa ulicy Panieńskiej i postępująca zabudowa wokół Zamku sprawiają, że widok z tych tarasów staje się coraz mniej atrakcyjny. W ramach realizowanego projektu postanowiliśmy więc wynieść te tarasy na samą górę – tak w maju pomysł budowy tarasów komentował Marszałek Olgierd Geblewicz. Inspiracją była także rycina Matthaeusa Meriana wg rysunku Carla Henrika Ostena z połowy XVII wieku, która przedstawiała widok książęcego zamku w Szczecinie z postaciami spacerującymi na tarasie znajdującym się właśnie na skrzydle północnym Zamku.

Taras po raz pierwszy został udostępniony zwiedzającym w tegoroczną Noc Muzeów. Przed wejściem ustawiła się wówczas ogromna kolejka zainteresowanych. Obecnie taras jest dostępny dla mieszkańców i turystów sześć dni w tygodniu, tj. od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 18:00. Wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy – 2 zł.


Bilety do nabycia:
- w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z małego dziedzińca), tel. 91 48 91 630, czynne:
16 X - 14 IV (poniedziałek – sobota), godz. 10.00-18.00,
15 IV - 15 X (poniedziałek – niedziela), godz. 10.00-18.00.
- w kasie w skrzydle północnym (wejście B z dużego dziedzińca), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: 11.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna.

Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia spektakli teatralnych, koncertów oraz seansów filmowych.