Produkcje, które ucieszą zarówno miłośników historii, jak i fanów czarnego humoru. W najbliższych tygodniach na scenie Willi Lentza będzie można obejrzeć aż cztery spektakle zrealizowane przez najmłodszą szczecińską instytucję kultury. Co ważne, przedstawienie „1888. Willa miłości” w październiku zostanie wystawione po raz ostatni przed dłuższą przerwą.

Willa Lentza ma na swoim koncie kilka sztuk teatralnych zrealizowanych z udziałem fenomenalnych szczecińskich aktorów. Do końca października będzie okazja zobaczyć aż cztery przedstawienia i nadrobić teatralne zaległości. 

Wyrafinowana kolekcjonerka z Westendu 

Już w tym tygodniu Willa Lentza zaprasza na spektakl „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”. Przedstawienie przeniesie widzów do czasów, kiedy w willi mieszkała rodzina Doeringów. Zapełniali oni luksusowe wnętrza dziełami sztuki, przeprowadzili również modernizację budynku, a w piwnicy wybudowali skarbiec, w którym znalazły się m.in. grafiki Rembrandta.

Spektakl odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno – opowiada nie tylko o kolekcjach, ale i spotkaniach z elitą intelektualną Szczecina, świecie artystów i mecenasów sztuki.

W wyjątkową damę wciela się ceniona szczecińska aktorka – Olga Adamska. Jej monolog uzupełnia muzyka na żywo – pieśni Schuberta wykonywane przez Joannę Kraszewską na wiolonczeli i śpiewane przez Filipa Mateusza Bańkowskiego. 

Spektakl będzie można obejrzeć 18 września o godz. 19:00 oraz 19 i 20 września o godz. 18:00. Następna okazja 9 października o godz. 19:00 oraz 10 i 11 października o godz. 18:00. Bilety w cenie 60/80 zł dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl/.

Szczecinianie pokochali to trio

We wrześniu na widzów czeka jeszcze jedna propozycja. Przedstawienie „Zatrudnimy starego clowna” to okazja, by na scenie ponownie zobaczyć zgrane trio – Konrada Pawickiego, Arkadiusza Buszkę i Pawła Niczewskiego. Tym razem aktorzy wcielają się w trzech podstarzałych clownów, którzy walczą o rolę, być może ostatnią w ich zawodowym życiu. Każdy z nich ma inne doświadczenia – jeden zaznał prawdziwego teatru, drugi w swoim repertuarze ma jedynie proste triki i żarty, trzeci to odzwierciedlenie najwybitniejszego przedstawiciela pantomimy, Marcela Marceau.

W spektaklu nie brakuje smaczków – ucieszą one z pewnością osoby znające dokonania artystów, którzy przecież razem na scenie niejedno przeżyli.

Przedstawienie „Zatrudnimy starego clowna” zostanie wystawione 25 września i 23 października o godz. 19:00. Bilety w cenie 40/60 zł dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl/.

O pierwszych rezydentach i ich tajemnicach. To ostatnia szansa, by zobaczyć ten spektakl przed dłuższą przerwą

Na początku października szczecinianie będą mogli wybrać się na przedstawienie „1888. Willa miłości”. To była pierwsza sztuka zrealizowana na potrzeby Willi Lentza i premierowo zagrana podczas inauguracji działalności instytucji.

Przedstawienie zabiera w podróż do czasów, kiedy przestrzeń niezwykłego domu służyła rodzinie Lentzów – pierwszym właścicielom pałacu przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego 84.

Jak zaznaczają twórcy spektaklu, chcieli poznać najgłębiej ukryte sekrety rodziny Lentzów i ich domu. „Zbieraliśmy rozproszone fakty z ich życia, ocenialiśmy poszlaki, snuliśmy domysły. Układanka, jaka ukazała się naszym oczom, najpierw nas zdziwiła. Potem przeraziła, następnie zamierzaliśmy wszystko ukryć. Po długim namyśle – decyzja: nie wolno tego chować w tajemnicy”, mówią.

W spektaklu widzowie mają okazję oglądać plejadę gwiazd z trzech szczecińskich teatrów – Polskiego, Współczesnego i Pleciugi – Martę Uszko, Pawła Niczewskiego, Macieja Sikorskiego, Konrada Pawickiego i Arkadiusza Buszkę. Aktorom towarzyszą muzycy grający na klarnecie, wiolonczeli i pianinie.

Przedstawienie „1888. Willa miłości” zostanie zagrane 2 października o godz. 19:00. Willa Lentza zaznacza, że październikowa prezentacja będzie ostatnią w najbliższym czasie – z uwagi na nieobecność jednego z aktorów sztuka nie będzie pokazywany przez długi czas. Jednak jak zapewnia Willa Lentza, przedstawienie powróci w późniejszym terminie.

Bilety dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl/.

O odchodzeniu w otoczce czarnego humoru

W październiku w Willi Lentza zaprasza również na swoją najnowszą produkcję – spektakl muzyczny „Życie jest średnie” w reżyserii Pawła Niczewskiego. Przedstawienie jest próbą opowiedzenia o odchodzeniu i jego różnych aspektach. Nie brakuje w nim jednak czarnego humoru, a to za sprawą piosenek autorstwa Macieja Zembatego.

– Chciałem podjąć temat śmierci i odchodzenia, ale w sposób oswajający, poprzez czarny humor. Dlatego właśnie sięgnąłem po twórczość Zembatego, którego podejście i to, jak mówi o trudnych rzeczach, jak słabość ciała czy upływ czasu, zawsze były dla mnie fascynujące – mówi o spektaklu Niczewski. 

Sztuka to efekt kooperacji szczecińskich artystów. Na scenie widzowie zobaczą Dorotę Chrulską i Sławomira Kołakowskiego z Teatru Polskiego. Oprócz aktorów spektakl tworzą muzycy. Na akordeonie zagra Krzysztof Baranowski, a Lech Grochala na instrumentach perkusyjnych. Pojawi się również Michał Starkiewicz z gitarą i banjo. 

Spektakl będzie można obejrzeć 30 października o godz. 19:00. Bilety w cenie 40/60 zł https://bilety.willa-lentza.pl/.