W tym roku ramach „Cieni zapomnianych kultur” organizatorzy skupią się na zamieszkiwaniu i wędrowaniu. Już 12 października opowiedzą o wystroju wnętrz w czasach PRL-u, a wieczorem zaproszą na folkowy koncert.

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki po raz 16. zaprasza na „Cienie zapomnianych kultur” do najstarszego ceglanego obiektu sakralnego w regionie – XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 12 października.

– W ramach „Cieni zapomnianych kultur” szukamy tematów, które często są jakąś mikroopowieścią, wycinkiem rzeczywistości, ale w niej świetnie odbijają się szersze problemy i zjawiska – zaznacza Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. – Tegoroczna edycja rozpięta jest między zamieszkiwaniem a wędrowaniem, wędrówką życia, w której towarzyszy nam pieśń niosąca często radość i otuchę.

Aktualny i ciekawy temat dla starszych i młodszych odbiorców

Tegoroczna odsłona „Cieni zapomnianych kultur” będzie okazją do wspomnień, ale i refleksji nad rolą mieszkania i zamieszkiwania. A to wszystko za sprawą spotkania z Agatą Szydłowską – autorką książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, nominowanej do Nagród Historycznych tygodnika „Polityka”.

– Urządzanie wnętrz w PRL-u to nie tyle historia designu, co spojrzenie na to, jak próbowano kształtować, wpływać na ludzi, na całe społeczeństwo i jak ono próbowało się w tym „meblowaniu” życia odnaleźć, urządzać się po swojemu – wyjaśnia Palus. – Meble i wnętrze w kontekście społecznym, politycznym i gospodarczym, jako część życia – właśnie tak ciekawe spojrzenie daje Agata Szydłowska w swojej książce. I o tym też usłyszmy opowieść autorki podczas naszego wydarzenia. Temat aktualny i ciekawy dla starszych i młodszych odbiorców. Czy dzisiejsza patodeweloperka (np. mikroapartamenty) to nie jest kontynuacja tej historii? Na innym, estetycznym poziomie, wraca moda na retro design, więc to również może przyciągnąć do nas – ale ta historia idzie głębiej niż nostalgia za PRL-em – zachęca.

Dopełnieniem będzie wystawa archiwalnych fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które prezentują różne wybrane fazy „meblowania” życia w PRL-u: od czasów powojnia, migracji powojennej, przez lata 50. i 60., po budownictwo z wielkiej płyty.

Początek 12 października o godz. 19:00 w świetlicy przy kościele pocysterskim w Kołbaczu.

Książka „Futerał”, wokół której odbędzie się spotkanie 

Koncert pieśni tworzonych na styku kultur

W drugiej części wieczoru organizatorzy zapraszają na koncert „Wandering Songs” Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, wielokrotnie nagradzanej pieśniarki o bułgarskich i polskich korzeniach, etnomuzykolożki.

– To swoisty pamiętnik z pieśniami, które przywędrowały do mnie dzięki ludziom, których spotkałam na swojej drodze – opowiada o płycie „Wandering Songs” Weronika Grozdew-Kołacińska. – Pieśni wędrują, to „najbardziej niestrudzeni wędrowcy świata”, a dziś, w dobie kolejnych wielkich ludzkich migracji, jeszcze bardziej to sobie uświadamiamy – dodaje.

Pieśni tworzone na styku kultur wpisują się w wędrówkę życia, w troski i radości, poszukiwanie nadziei i zadumy, zachwytu nad naturą. W repertuarze odnaleźć można wątki tradycji bułgarskiej, greckie pieśni i polskie utwory.

– To już tradycja „Cieni”, że muzyczna część w jakiś mniej nieoczywisty sposób koresponduje z pierwszą częścią wydarzenia, ale buduje jego atmosferę – podkreśla Palus.

Pieśniarce towarzyszyć będzie grupa folkowych artystów, znanych z takich składów, jak m.in. Kapela Maliszów, Kapela Brodów czy Kapela ze Wsi Warszawa. Wystąpią: Marta Maślanka – cymbały, Dorota Błaszczyńska-Mogilska – skrzypce, Kacper Malisz – skrzypce, skrzypce barytonowe, Bartłomiej Pałyga – wiolonczela, śpiew, Wojciech Lubertowicz – bębny, duduk, Wojciech Pulcyn – kontrabas.

Początek koncertu o godz. 20:30 w kościele pocysterskim w Kołbaczu.

Wstęp na spotkanie, wystawę i koncert jest bezpłatny. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

16. edycja „Cieni zapomnianych kultur” jest współfinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Gryfińskiego, Gminy Stare Czarnowo i patronów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza: firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, Pro Fit Food, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Kołbacz i prywatnych darczyńców.

Więcej informacji na https://spichlerz-sztuki.pl/.