Kilkanaście darmowych wycieczek po Szczecinie zaplanowano z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, który świętować będziemy w niedzielę, 21 lutego.
Obchody rozpoczną się o godz. 11:00 na pl. Orła Białego. Po krótkim powitaniu i przekazaniu najważniejszych informacji przewodnicy miejscy z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników zabiorą chętnych mieszkańców i turystów na spacery po Szczecinie.

W którym archiwum straszą duchy? Gdzie usłyszymy hiszpańskie trąby?

Podczas wycieczek będzie można dowiedzieć się m.in. co Mendelssohn i Verdi mają wspólnego ze Szczecinem, w której wieży schowały się tańczące panny, gdzie możemy posłuchać trąb hiszpańskich, co łączy nowojorską Metropolitan Opera i londyńską Royal Opera ze szczecińską Operą na Zamku, ilu książąt spoczywa na szczecińskim zamku, w którym szczecińskim archiwum straszą duchy, którzy ze znanych polskich aktorów występowali na scenie Teatru Polskiego oraz gdzie w Szczecinie i z czego wypływa Odra.

Szczecińscy przewodnicy będą oprowadzać autorskimi trasami. W ramach każdego spaceru przewidziano wejście i zwiedzanie jednego z poniższych obiektów: Akademii Sztuki, Teatru Polskiego, Kameralnego, Pleciugi, katedry św. Jakuba, Centrum Dialogu Przełomy, dwóch gmachów Muzeum Narodowego w Szczecinie, wyremontowanej Opery na Zamku, Zamku Książąt Pomorskich, cerkwi św. Mikołaja albo Łasztowni.

Jak informują organizatorzy, ze względu na ograniczoną pojemność wstęp do wielu obiektów będzie limitowany. Bezpłatne wejściówki będą rozdawane bezpośrednio przed rozpoczęciem zwiedzania. Na zakończenie zwiedzania zaplanowano koncert organowy w katedrze św. Jakuba. Rozpocznie się on o godz. 14:00.

Wizyta w manufakturze słodyczy

W niedzielę nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Przewodnicy przygotowali specjalny program dla najmłodszych, w którym znalazły się wizyta w manufakturze słodyczy, gra miejska i możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Gryfusiem, maskotką Klubu Piłkarskiego Pogoń.

Będzie to już czwarta edycja Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Szczecinie, którego ideą jest nie tylko bezpłatne oprowadzanie mieszkańców i turystów po mieście, ale także uświadamianie jak ważną rolę w promocji i kreowaniu wizerunku miasta odgrywają przewodnicy. Na świecie Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego obchodzony jest od 1990 roku.

Oprowadzą też po Policach

W niedzielę Dzień Przewodnika świętować będą też w Policach. Przewodnicy i członkowie Stowarzyszenia SKARB oprowadzą wszystkich chętnych po mniej znanej części Polic – Mścięcinie. Podczas wycieczki będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie w Mścięcinie stał kościół i najlepsza restauracja w okolicy, gdzie można było odpocząć w pensjonacie i jaką tragiczną przeszłość kryje obecne Miasteczko Rzemieślnicze.

Organizatorzy szykują też niespodziankę – będzie można zwiedzić obiekt, do którego na co dzień się nie wchodzi.

Zbiórka również o godz. 11:00 na przystanku autobusowym linii 107 Police Palmowa. Udział w Dniu Przewodnika Turystycznego w Szczecinie, jak i Policach jest bezpłatny.