Po ponad miesiącu „testowania” Centrum Dialogu Przełomy w końcu zostanie otwarte dla wszystkich chętnych. Do końca stycznia wystawę obejrzymy bezpłatnie. Dziś wielkie otwarcie, w którym wezmą udział znamienici goście z całej Polski.
Centrum Dialogu Przełomy przybliżające najnowszą historię Szczecina i jej przełomowe momenty z lat 1939 – 1989 zainauguruje działalność w 45. rocznicę zakończenia strajku, zapoczątkowanego po grudniowej rewolcie, podczas której zginęło 16 mieszkańców naszego miasta. Nazistowski Szczecin,wędrówki ludów po II wojnie światowej, polonizacja Pomorza Zachodniego, stalinizm, okres wyczekiwania na zamiany, wreszcie przełomy 1970/71, 1980/81, 1988/89 – to główne wątki ekspozycji. Poza typowymi archiwaliami i multimedialnymi infokioskami wystawę tworzą też dzieła sztuki wykonane specjalnie dla CDP przez znanych artystów, m.in. Kobasa Laksa, Leszka Jasińskiego, Tomasza Mroza, Roberta Kuśmirowskiego. To jeden z wyróżników nowego muzeum, czego nie znajdziemy w innych tego typu obiektach.


Wśród zaplanowanych wydarzeń z okazji oficjalnego otwarcia CDP znalazły się debata „Nowe muzea – architektura i sztuka” oraz wieczorna gala w Operze na Zamku. W debacie poświęconej trendom w muzealnictwie wezmą udział m.in. Lech Karwowski (dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie), Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Agnieszka Tarasiuk z Muzeum Narodowego w Warszawie, Piotr Sarzyński z „Polityki”, architekt budynku Robert Konieczny, kurator części artystycznej wystawy CDP Piotr Wysocki oraz współtwórcy ekspozycji - Michał Czasnojć i Roman Kaczmarczyk. Obecni będą niemal wszyscy artyści, których dzieła możemy oglądać w Centrum, a także krytycy sztuki oraz redaktorzy naczelni i dziennikarze prestiżowych wydawnictw poświęconych sztuce i architekturze.


Wieczorem w Operze na Zamku odbędzie się uroczysta gala z udziałem twórców CDP, świadków historii i darczyńców. Prof. Jerzy Eisler wygłosi prelekcję pt.„Szczecin a przełomy - 1979-1989". O oryginalnym budynku Centrum opowie jego architekt Robert Konieczny, a Piotr Wysocki zaprezentuje obiekty artystyczne, które można zobaczyć na wystawie. Podczas uroczystości wręczone zostaną również Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Na finał zaplanowano multimedialny koncert zespołu Contra Mundum, podczas którego zostaną wykorzystane m.in. materiały archiwalne CDP.

Zarówno na debatę, jak i wieczorną galę obowiązują zaproszenia. 


Od wtorku, 26 stycznia, Centrum Dialogu Przełomy będzie mógł zwiedzić każdy chętny. Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia wszystkich obiektów Muzeum Narodowego w Szczecinie (tj.: wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00–18.00; piatek, niedziela: 10.00–16.00). Przez pierwszy tydzień działalności, do niedzieli 31 stycznia, wstęp jest bezpłatny. Po tym terminie obowiązywać będzie cennik biletów wstępu Muzeum Narodowego w Szczecinie i podobnie jak w innych oddziałach - wstęp wolny w każdą sobotę.