Pokazy cenionych artystów, spektakle taneczne i rozmowy nie tylko o tańcu – Festiwal Taniec Poza Sferą Miasta to propozycja dla wszystkich chcących spędzić czas w nietuzinkowy sposób.

Zaznaczcie w kalendarzu datę 19 lipca, bo właśnie wtedy w Przecławiu startuje wyjątkowe wydarzenie z udziałem krajowych i międzynarodowych artystów. Przez cały weekend odbywać się będą pokazy taneczne, w tym rowerowa wyprawa z tańcem, spektakle zarówno plenerowe, jak i sceniczne, bitwa taneczna, warsztaty dla początkujących i zaawansowanych oraz rozmowy, nie tylko o tańcu! GOKSiR w Przecławiu oraz Młyn 3D łączą siły, aby tanecznym krokiem zabrać nas do wspólnego świętowania.

Rowerem po sztukę

Piątkowe popołudnie (19 lipca) w gminie Kołbaskowo zapowiada się wyjątkowo interesująco, łącząc aktywność fizyczną z doznaniami artystycznymi. Miłośnicy jazdy na rowerze będą mieli okazję wziąć udział w niecodziennym rajdzie po malowniczych ścieżkach rowerowych regionu. Nie będzie to jednak zwyczajny rajd, gdyż na trasie przejazdu na uczestników czekać będą taneczno-muzyczne przystanki, na których obejrzą spektakl w wykonaniu brukselskiej grupy Brut Movement.

Trasa przejazdu wynosi 15 kilometrów. Organizatorzy kolorowego korowodu kolarzy zachęcają uczestników do ozdobienia swoich jednośladów. Wyjazd 19 lipca o godz. 15:00 spod GOKSiR-u. Udział bezpłatny.

Taniec i muzyka

Po powrocie z rowerowej wycieczki na uczestników czekać będą kolejne artystyczne atrakcje. O godzinie 18:30 na terenie GOKSiR-u rozpocznie się plenerowy spektakl z udziałem tancerzy Mill3D do muzyki granej na żywo przez znakomitych szczecińskich muzyków Baltic Neopolis Orchestra. Artyści, łącząc siły, zaprezentują dzieło pt. „Warstwy pierwotne”. Wstęp bezpłatny.

– To wspaniałe, że udało się połączyć środowiska artystyczne i stworzyć widowisko plenerowe, które pozwoli pod nowym kątem spojrzeć na otoczenie GOKSiR w Przecławiu – mówi Mariusz Tatkowski, kurator festiwalu z Młyna 3D.

To jednak nie wszystkie atrakcje piątkowego wieczoru. Przed widzami jeszcze dwie propozycje – tym razem biletowane. O godzinie 19:30 zaplanowano pokaz tanecznego performance'u „Connected/Disconnected” w koncepcji Patryka Gorzkiewicza. Ten spektakl to wyjątkowe połączenie pomiędzy tancerzami wywodzącymi się z różnych stylów tańca, którzy na oczach widza tworzą improwizowany pokaz. „Wszystko dzieje się tu i teraz, każdy element podlega zmianom, nic nie jest pewne, bo wszystko jest możliwe” – tak o swoim występie piszą sami artyści, a organizatorzy dodają: – „Connected/Disconnected” był spektaklem prezentowanym w ramach tegorocznej Polskiej Platformy Tańca, prestiżowego i najważniejszego przeglądu prac artystów z Polski. To jedyna taka okazja, żeby zobaczyć występ w Szczecinie.

Bilety dostępne na stronie: biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-przeclaw-41913

„To już nie tylko improwizacja, ale prawdziwy show”

Na zakończenie piątkowego wieczoru organizatorzy zapraszają do GOKSiR-u na prawdziwą petardę – intrygującą propozycję zarówno dla widowni, jak i tancerzy. Bitwa taneczna „Poza Sferą CONTEST” współorganizowana jest ze Szczecińską Szkołą Dobre Tańce.

– To już nie tylko improwizacja, ale prawdziwy show – podkreślają organizatorzy. – Wywodząca się z tańca ulicznego rywalizacja pomiędzy tancerzami to ekscytujący i urzekający aspekt kultury hip-hop. Bitwa to nie tylko pokaz talentu i kreatywności podczas improwizacji, ale także niesamowita okazja do obserwowania tego, jak bogaty jest wachlarz tanecznych stylów i kultur.

Dla zainteresowanych tancerzy obowiązują wcześniejsze zapisy (taniecfestiwal.pl/events/poza-sfera-contest-bitwa-taneczna), dla widzów – wstęp biletowany biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-warsztaty-przeclaw-42054. Początek o godz. 21:00.

Sobotnie spektakle na scenie GOKSiR

Po piątkowych improwizacjach odwiedzający festiwal będą mogli obejrzeć cenione spektakle sceniczne. Na pierwszy ogień pójdzie krótka, ale bardzo poruszająca etiuda „Niestrojenie” w wykonaniu Teatru Tańca EGO VU.

– To gryfińska grupa z wieloletnią tradycją, rozpoznawalna już w całej Polsce – zaznacza Anna Kamińska z GOKSiR w Przecławiu. – Etiuda skupi się na opowieści o poszukiwaniu harmonii ze światem, otoczeniem, samym sobą. To niezwykle uniwersalna opowieść opowiedziana tańcem i ruchem.

Początek o godz. 17:30, bilety dostępne na: biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-przeclaw-41913.

W programie znalazł się również solowy spektakl „Stone-Face-Book”. To propozycja duńskiej grupy Granhøj Dance Company cieszącej się międzynarodową popularnością.

– Jeżeli ktoś nie miał nigdy styczności z gatunkiem, jakim jest teatr tańca, to spektakl w wykonaniu Mikołaja jest ku temu świetną okazją. Mikołaj na scenie zabiera nas w autobiograficzną podróż. Za swoją kreację w tym spektaklu otrzymał nominację jako najlepszy tancerz sezonu 2021/22 w Danii, a także dwukrotnie został wybrany do prestiżowego showcasu „Dance od Fringe” – w ramach największego teatralnego festiwalu w Europie – Fringe Festival w Edynburgu w 2022 i 2023 roku – mówią organizatorzy.

Początek o godz. 18:00, bilety dostępne na: biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-przeclaw-41913.

Część pokazową sobotniego wieczoru zamknie „Come as you are # Teil 2” cenionego choreografa Nira de Volffa. To kontynuacja opowieści o losach trzech tancerzy, którzy uciekli z Syrii. Zasadniczo odmienny styl tańca, repertuar ruchów, które przywieźli ze sobą z Syrii, stał się widoczny, podobnie jak ich pierwsze nieśmiałe kroki w kierunku zbliżenia się do gramatyki berlińskiej sceny tanecznej. Pokaz mierzy się m.in. z pytaniami o to, czy tancerze mogą wymazać historię swoich ciał, którą przynieśli ze sobą i zacząć od nowa? Czy chcą tego?

– Ten spektakl chyba najlepiej obrazuje całą ideę festiwalu, którego hasłem jest LOCAL/GLOBAL oraz zawarta w nim refleksja nad tożsamością – mówi Kamińska.

Rozmowy o tańcu i lokalnej przynależności

Ważnym elementem festiwalu jest nawiązanie dyskusji. Podczas „Rozmów przy wspólnym stole” będzie okazja, aby spotkać się z artystami występującymi na scenie, zjeść wspólny posiłek i poruszyć wątki dotyczące postrzegania swojego związku z miejscem zamieszkania. 

– Artyści wywodzący się z różnych kultur, migrujący oraz adaptujący się do warunków odmiennych niż ich rodzime miejsca mogą podzielić się własną perspektywą. Zaplanowane są dwie rozmowy – mówią organizatorzy.

„What does it mean to be local? / Jak być lokalsem?” rozpocznie się w sobotę o godz. 13:30 w Młynie 3D.

Z kolei ci, którzy chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co zobaczyli podczas tanecznych prezentacji, powinni wybrać się na spotkanie pt. „Taniec, czyli jakim językiem mówimy?”. Rozmowa będzie dotyczyła tego, w jaki sposób oglądać spektakle, jak je czytać i rozumieć. Dyskusja rozpocznie się o 21:00 po sobotnich spektaklach, również w Młynie 3D.

– Cała idea festiwalu zrodziła się z obserwacji, że nowi mieszkańcy Przecławia i okolic dopiero tworzą swoją relację z miejscem zamieszkania. Festiwal więc podejmuje zagadnienie przynależności do miejsca, w którym się żyje, ale także przygląda się temu, co dzieje się, gdy ludzie zmieniają to miejsce i migrują, nawiązują relację z kulturą i w jaki sposób przyczyniają się do jej kształtowania – zaznacza Kamińska. 

Dla chcących podzielić się swoją twórczością

Festiwal Taniec Poza Sferą Miasta to także wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest OFF Sfera w Młynie 3D. Wydarzenie jest otwarte i darmowe, więc jedyne czego potrzebujecie to gotowość na spotkanie ze sztuką niezależną. Celem OFF SFERY jest stworzenie przestrzeni dla różnorodnych projektów tanecznych, będących w procesie powstawania. W niedzielę, 21 lipca, zaprezentują się m.in Teatr Dialogi, Francesca Bovino i Barbara Mazetta, Paula Karlińska, Pascal Schuck i Isadora Pacheco. 

W programie festiwalu nie brakuje również propozycji warsztatów dla początkujących i zaawansowanych tancerzy. W sobotę odbędzie się warsztat z Wojciechem Furmanem z tzw. floorwork, a w niedzielę – propozycja autorskiej metody Nira de Volffa – Breathing Bodies Movement. Metoda łączy techniki oddechowe i ciało w ruchu. Zapisy na warsztaty wciąż trwają. Dla szukających porannego rozruchu organizatorzy przygotowali zajęcia z jogi, na które wystarczy zabrać matę i butelkę wody. Start w sobotę i niedzielę o godzinie 11:00 w Młynie 3D. 

Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń dostępny jest na stronie www.taniecfestiwal.pl.

Organizatorami festiwalu są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Młyn 3D w Przecławiu. Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.