Jak Szczecin wyglądał rok, dwa, dziesięć, sto lat temu? Jakie zaszły zmiany w najważniejszych punktach miasta? Możemy się przekonać dzięki multimedialnemu projektowi „Przemiany Szczecina”.
Punktem wyjścia dla twórców projektu był wydany w 2008 roku album opracowany przez Arkadiusza Kozaczuka, w którym zestawiono zdjęcia ukazujące Szczecin przedwojenny i współczesny. Pięć lat po wydaniu albumu twórcy projektu „Przemiany Szczecina” postanowili połączyć ponownie fotografie – tym razem nie w pary, ale w trójki. Stary projekt w nowej odsłonie możemy zobaczyć na stronach www.przemiany.szczecin.pl, www.przemianyszczecina.pl i www.przemiany-szczecina.pl (są to alternatywne adresy internetowe tego samego serwisu.).
Na razie w serwisie zobaczymy dziesięć przemian: Placu Hołdu Pruskiego, Wylotu z Trasy Zamkowej, Bramy Portowej, Mostu Kłodnego, nabrzeża przy Moście Długim, Rynku Węglowego, Mostu Długiego, Ulicy Tkackiej, Bramy Królewskiej i widoku z zamku.
Chociaż strona jest skierowana przede wszystkim do mieszkańców Szczecina to twórcy przygotowali także opisy miejsc w języku niemieckim i angielskim. Strona będzie uzupełniana o kolejne miejsca. W przyszłości przemiany mają także wyjść poza ramy projektu internetowego czy książki i znaleźć się w przestrzeni publicznej w formie różnorodnych ekspozycji. A już dziś przemiany Szczecina można zobaczyć na własnym telefonie – twórcy wydali aplikacje na iPhone i Android. Aplikacje ukazują tą samą treść co strona internetowa, jednak są dostosowane do ekranów smartfonów i tabletów, a dzięki współpracy z GPS ułatwiają odnajdywanie lokalizacji Przemian w plenerze.
Partnerem projektu jest Urząd Miasta Szczecin.
Komentarze
0