Widok jachtów zacumowanych w centrum Szczecina już niedługo będzie towarzyszył nie tylko Dniom Morza. Miasto planuje wybudować mariny na wyspie Grodzkiej i przy Nabrzeżu Starówka na Łasztowni. Prezydent Krzystek właśnie ogłosił konkurs na koncepcję urbanistyczno – architektoniczną portu jachtowego.
Jachting w koncepcji „Floating Garden”
„Jachting” jako ważny element koncepcji „Floating Garden”, której ojcem chrzestnym jest Piotr Krzystek nabiera w końcu realnych kształtów. W sercu miasta tj. na Wyspie Grodzkiej i Łasztowni mają powstać nowoczesne mariny przyciągające kochającym żagle turystów. Już wcześniej urzędnicy zdecydowali o stworzeniu Euroregionalnego Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, które powstanie przy ul. Przestrzennej w Dąbiu. Ta inwestycja ma być preludium do marin na Śródodrzu.
Moduły, pomosty, toalety, pralnie…
Ogłoszony właśnie konkurs ma za zadanie wyłonić najciekawszy projekt na zagospodarowanie nabrzeży wysp. Architekci muszą uwzględnić pewne wymagania przedstawione przez miasto. Port jachtowy ma być usytuowany na pływającym modułach połączonych z nabrzeżami i zakotwiczonych do dna. Ponadto muszą powstać pomosty przystosowane do żaglówek i łodzi różnej długości. Poza tym w projekcie należy uwzględnić budowę zaplecza sanitarnego, czyli toalet, natrysków i pralni, a także świetlicy czy punktu odbioru nieczystości. W XXI wieku nie może również zabraknąć punktów dostępowych do Internetu. Poza tym mariny muszą zostać ogrodzone i podłączone do wszelkich mediów. Nie zabraknie również niezbędnych parkingów.
Terminy i pieniądze
Skąd Szczecin weźmie na to pieniądze? Urząd Miejski ma zamiar starać się o dofinansowanie z programu Interreg. Jeśli chodzi o terminy, to plany są ambitne. Mariny mają powstać najpóźniej do czerwca 2013 roku. Pierwszym dla nich sprawdzianem będzie niewątpliwie finał The Tall Ships Races, który odbędzie się latem 2013 roku.
Nagrody w konkursie
Architekci, którzy chcą wystartować w konkursie, mają czas do 3 lipca na zgłoszenia. Najlepszą pracę wyłonioną przez specjalnie powołaną komisję poznamy do końca października 2009 roku. Zwycięzca nie tylko otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ale zostanie również zaproszony do ostatecznych negocjacji i otrzyma zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej swojego projektu. Na nagrody mogą liczyć również autorzy prac, którzy zajmą drugie miejsce (10 tys. zł) oraz trzecie (5 tys. zł).
Komentarze
1