Z krajobrazu Gumieniec zniknie modernistyczny budynek dawnego hotelu ibis, który stoi w tym miejscu od blisko 50 lat. Nowy właściciel planuje zburzyć go w przyszłym roku. Co stanie w zamian? Na pewno nie będzie to inwestycja według projektu Grupy Orbis, który zakładał zabudowę wielorodzinną oraz nowy hotel z częścią usługową.

W marcu 2022 media obiegła wiadomość, że hotel ibis Budget Szczecin przy ul. Janiszewskiego 2 zakończył działalność, a nieruchomość została przekazana nowemu właścicielowi. Co ciekawe, jeszcze w czerwcu 2021 przedstawiciele Grupy Orbis (właściciela działki i sieci hoteli) przedstawili radnym miejskim pomysł Federacyjnego Biura Architektonicznego na nową zabudowę. W planach był nowoczesny i większy obiekt hotelowy oraz zabudowa mieszkaniowa z usługami w parterze.

Rozbiórka w przyszłym roku

Teraz jednak okazuje się, że koncepcja Orbis S.A. nie zostanie zrealizowana. Od ponad roku nowym właścicielem działki jest deweloper Alsecco, który jest odpowiedzialny m.in. za osiedla Harmonia Gumieńce, Nowa Cukrownia oraz zabudowę mieszkaniową przy ulicach Lewandowskiego i Szerokiej.

Jak udało nam się dowiedzieć, rozbiórka hotelu ibis planowana jest w przyszłym roku. Jednocześnie Alsecco nie będzie realizować koncepcji, którą przedstawiła hotelowa sieć. Deweloper przeprowadził konkurs architektoniczny, a obecnie jest w trakcie „ustalania ostatecznego kształtu inwestycji”.

Zróżnicowana wysokość, więcej miejsc parkingowych

Co może stanąć w miejscu po niewielkim, trzykondygnacyjnym hotelu? Całkiem sporo. W październiku 2021 roku radni przyjęli zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce-Krakowska 3”, które powstały we współpracy ze wspomnianym Federacyjnym Biurem Architektonicznym. Przez dwa lata szczecińscy projektanci przygotowali cztery koncepcje, które miały służyć analizie możliwości zabudowy.

Koniec końców działka została podzielona na dwa tereny elementarne. Pierwszy, od strony stacji benzynowej, przeznaczony został na „usługi turystyki i usługi towarzyszące”. Zabudowa ma rosnąć od 3 do 7 kondygnacji, a maksymalna powierzchnia zabudowy wynosi 50 procent.

Drugi teren to funkcja mieszkaniowa z maksymalną 25 proc. powierzchnią zabudowy. Na jego obszarze budynki również będą o zróżnicowanej wysokości – architekci zaplanowali od 3 kondygnacji do 7 na narożniku ulic Ledóchowskiego i Janiszewskiego.

Wprowadzono również nowe wymagania w postaci wyższych wskaźników miejsc parkingowych. Finałowy wymóg to 1,7 miejsca na jedno mieszkanie, a 20 procent miejsc postojowych ma być realizowana jako miejsca naziemne (z dedykacją dla usług).

Mieszkańcy obawiają się nowej zabudowy

W czerwcu 2021 roku dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Zofia Fiuk-Dymek poinformowała, że miasto nie ma w planach wybudowania nowej drogi w okolicy. Obecnie z osiedla Reda możliwe są trzy wyjazdy – z ulicy Reczańskiej w Wierzbową i dalej Mieszka I, z ulicy Janiszewskiego na rondo Uniwersyteckie, z ulicy Bronowickiej na Krakowską i dalej Europejskiej. Każda z tych ulic jest jednak zakorkowana w godzinach szczytu, a włączenie się do ruchu wymaga dłuższego oczekiwania.

Hotel ibis Budget Szczecin został wybudowany w 1976 roku. Przez lata uchodził za jeden z najbardziej prestiżowych, tuż obok nieistniejącego Neptuna. Jak czytamy na stronie e-hotelarz.pl, pierwotnie działał pod nazwą Orbis Reda, potem wszedł pod accorowską markę Etap, która następnie zmieniła nazwę na ibis Budget.