Grupa Polsat to nie tylko ogólnopolska telewizja, ale i wielkie inwestycje ekologiczne i energetyczne. Zygmunt Solorz jest inicjatorem powstania fundacji Czyste Powietrze i jednym z pionierów eksploatacji wodoru w Polsce. Jak już informowaliśmy w portalu wSzczecinie.pl, miasto Szczecin prowadzi z Grupą Polsat rozmowy na temat wspólnych inwestycji. Jak się dowiadujemy, przy ul. Hangarowej na Prawobrzeżu może powstać pierwsza w naszym regionie stacja wodorowa. – Grunt wybrany przez Polsat był dotychczas niewykorzystywany. To bardzo dobra inwestycja – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Stacja tankowania wodoru na Prawobrzeżu

O samej inwestycji na razie wiadomo niewiele. Polsat chce w największych miastach w Polsce stawiać stacje wodorowe. Projekt jest innowacyjny i zakłada, że to właśnie ten pierwiastek niebawem stanie się istotnym źródłem energii dla samorządów, przedsiębiorców oraz mieszkańców.

Rozmowy z Grupą Polsat miały trwać kilka miesięcy. Teraz temat ulokowania stacji ładowania wodoru w Szczecinie znalazł się w planie obrad jednej z komisji rady miasta.

Jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, prace nad porozumieniem są zaawansowane.

– To kolejny, bardzo dobry krok w stronę inwestycji wspierających zeroemisyjność i ekologię. Grupa Polsat chce ulokować w Szczecinie stację tankowania wodoru. Wybrana została miejska działka między ulicą Hangarową a Gryfińską. Wystąpiliśmy o stosowną zgodę do radnych. To dobra transakcja, bo grunt, na który zgodził się Polsat, był dotychczas niewykorzystany – mówi Przepiera.

Nie wiadomo, kiedy stacja mogłaby powstać. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że lokalizacja bardzo spodobała się decydentom w Warszawie z powodu m.in. bliskości zajezdni autobusowej SPA Dąbie.  

Radni PO i PiS jednym głosem: wodór to przyszłość

Radni Szczecina mówią w tej sprawie jednym głosem. W opinii Macieja Ussarza z Prawa i Sprawiedliwości to dobrze, że w Szczecinie powstanie stacja wodorowa.

– Liczę, że w niedługim czasie miasto zainwestuje w autobusy wodorowe, które będą uzupełnieniem zakupionych już eklektycznych autobusów. Transport oparty na wodorze to zeroemisyjna przyszłość. Współpraca sektora prywatnego, samorządu oraz państwa dorowadzić może do sprawnego wykorzystania możliwości, jakie daje wodór. W zakładach polickich planowana jest produkcja błękitnego wodoru, który mógłby być dostarczany przez stacje paliw w Szczecinie do autobusów – komentuje radny Maciej Ussarz.

Współpraca Urząd Miasta – Grupa Polsat jest także pozytywnie oceniana przez radnych Koalicji Obywatelskiej.

– Bardzo się cieszę, że wszyscy radni, w tym radni PiS-u, zagłosowali za wydzierżawieniem przedmiotowej działki, jednocześnie wyrażając poparcie na budowę stacji tankowania wodoru. Szczecin nie tylko będzie jednym z pierwszych miast, gdzie powstanie tego typu stacja. Przede wszystkim ta decyzja da miastu i mieszkańcom możliwość uniezależniania się od marż paliw, którymi rząd PiS-u grabi samorządy i mieszkańców. Stacja wodoru to również pierwszy krok do zerowej emisyjności transportu zbiorowego i prywatnego – komentuje radna Dominika Jackowski z KO. 

Silniki na Bałtyku zasilane tylko wodorem? Eksperci uważają, że to może napędzić inwestycje na Pomorzu Zachodnim

Szczecin w ostatnim czasie mocno koncentruje się na inwestycjach wodorowych i promocji zastosowania tego pierwiastka. Powołano do życia Zachodniopomorską Dolinę Wodorową, a zaledwie kilka dni temu przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym zaczęła działać „akademia wodorowa”. W listopadzie za to w Szczecinie odbyła się konferencja H2Szczecin, która była pierwszym w historii miasta wodorowym wydarzeniem na skalę ogólnopolską.

Osoby zaangażowane w tematykę wodoru przyznają, że inwestycja Polsatu w Szczecinie, to krok milowy jeżeli chodzi o rozwój eksploatacji tego pierwiastka.

– To doskonała wiadomość – mówi Marek Dymsza z Klastra Metalowego Metalika dla Przemysłu. – Unia Europejska mocno pracuje nad zmianą przepisów regulujących czyste spalanie na Bałtyku, możliwe więc, że wydane będą zalecenia dotyczące montażu silników wodorowych na jachtach.

To może oznaczać, że inwestycji wodorowych w regionie będzie jeszcze więcej.