Politycy Prawa i Sprawiedliwości pytają miasto: gdzie jest sponsor tytularny stadionu przy ul. Twardowskiego w Szczecinie? Mamy nowoczesny obiekt piłkarski, ale przez dwa lata żadna wielka firma nie zdecydowała się na podjęcie współpracy komercyjnej. – Jesteśmy zawsze na końcu. Większość miast w Polsce ma stadiony posiadające sponsorów tytularnych – mówi Krzysztof Romianowski, polityk PiS. – Zepnijcie się i zacznijcie coś w tym temacie robić – dodał.

„Stadion nie może być monofunkcyjny”

W opinii polityków PiS Stadion Miejski przy ul. Twardowskiego w Szczecinie powinien mieć sponsora tytularnego.

– Miasto wynajęło dwa lata temu firmę, która ma znaleźć sponsora tytularnego. Słyszymy tylko, że rozmowy trwają, są chętni, ale rozmowy kończą się fiaskiem. Czy władzom zależy na tym, by stadion miał sponsora i wpływy do kasy miasta? Zadajemy publicznie to pytanie, bo mamy wątpliwości – pytał Krzysztof Romianowski, przewodniczący klubu radnych PiS w szczecińskiej radzie miasta.

– Jeżeli płacimy, to oczekujemy efektów. Pojawiają się plotki o sponsorach tytularnych, ale tylko plotki. Mamy w Polsce Suzuki Arenę, Polsat Plus Arenę, Tarczyński Arenę… W innych miastach nie ma problemu ze znalezieniem sponsora i to musi dziwić, bo mamy piękny, nowoczesny obiekt. Czyja to jest indolencja? Może radnych, może prezydenta Krzystka? – dodał Rafał Niburski, przewodniczący klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku.

Kluczowa może okazać się atrakcyjność obiektu dla organizatorów eventów. Na szczecińskim stadionie tylko gra się w piłkę, a dla porównania np. na Polsat Plus Arenie w Gdańsku niebawem odbędzie się koncert Eda Sheerana. Na Stadionie Narodowym gwiazdy muzyki występują regularnie – w najbliższy weekend na PGE Narodowym dwukrotnie zagra legendarna Metallica. Czy sponsorowi zwrócą się nakłady poniesione na bycie partnerem tytularnym? Radny PiS, Marek Duklanowski przekonuje, że tak:

– Ekwiwalent medialny jest w postaci meczów ekstraklasowej Pogoni Szczecin. Wysoka frekwencja gwarantuje ekwiwalent i zwrot kosztów. Kwota umowy sponsorskiej mogłaby być mniejsza niż np. w Gdańsku czy innych miastach. Sponsor w Gdańsku był nawet wtedy, gdy Lechia szorowała po dnie w tabelach piłkarskich. Stadion nie może być monofunkcyjny.

Koncerty gwiazd na stadionie piłkarskim? Wiceprezydent Marcin Biskupski jest na tak

W jednym z czerwcowych Studiów wSzczecinie.pl gościł Marcin Biskupski. Nowy zastępca prezydenta Szczecina przyznał, że fakt braku organizacji koncertów i innych wydarzeń rozrywkowych na szczecińskim stadionie to temat, który wymaga rozmów między miastem a administratorem obiektu, czyli klubem Pogoń Szczecin. Szybko to jednak nie nastąpi.

– Przed nami jest taka dyskusja. Z tego, co pamiętam, za dwa lata kończy się umowa z klubem na użytkowanie stadionu. Może przy podpisaniu nowej trzeba wprowadzić zapisy, które pozwolą na organizację koncertów. Kwestia niszczenia murawy jest istotna i trzeba znaleźć sposoby, żeby jej nie zniszczyć – mówił Marcin Biskupski, zastępca prezydenta Szczecina. – Interesowałem się tematem i wiem, że są stadiony, gdzie murawa jest zakrywana na czas innych wydarzeń niż sportowe. Murawa może być też wynoszona na czas koncertu. Ta rozmowa jest jeszcze przed nami – dodał.