Rozbudowany stadion przy ul. Twardowskiego wypełnia się podczas meczów piłkarskich, ale wciąż nie zorganizowano tam żadnego innego dużego wydarzenia. – Jest tylko jeden nowy obiekt w Polsce, na którym nie odbywają się koncerty – właśnie Pogoni – komentował Przemysław Słowik, radny z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Temat stadionu pojawił się podczas dyskusji radnych w programie „Studio wSzczecinie.pl”. Wywołał go jeden z naszych widzów.

„Jest problem ze Stadionem Miejskim. Wybudowany za 390 mln zł, a wynajmowany za 42 tys. zł miesięcznie prywatnej spółce [Pogoń jako operator płaci 62 tys. zł brutto – red.]. Kibice kiedyś mówili o koncertach na stadionie, o wydarzeniach, a czy coś tam się kiedyś odbyło poza meczami piłkarskimi?” – zapytał w komentarzu pod transmisją.

– Miejsc na koncerty w Szczecinie nie brakuje – zaczęła Renata Łażewska z prezydenckiego klubu Koalicji Samorządowej.

– Na duże koncerty brakuje – przerwał jej Przemysław Słowik.

Na „starym” stadionie odbywały się koncerty

Hala Netto Arena może pomieścić na koncertach nieco ponad 7 tysięcy widzów. Szacuje się, że podczas Męskiego Grania na płycie lotniska Dąbie było kilkanaście tysięcy osób. Tymczasem na stadionie mogłoby pojawić się ich nawet więcej. Pokazał to koncert Joe Cockera z 2002 roku, gdy na przestarzałym wówczas obiekcie przy ul. Twardowskiego zgromadziło się blisko 20 tysięcy osób. Czy na rozbudowanym stadionie też mogłyby odbywać się takie koncerty?

– Trzeba się temu przyjrzeć, bo dzisiaj stadion okazuje się kompletnie nierentowny. Na koncertach miasto mogłoby jakieś środki zarabiać. Myślę, że to będzie nasze zadanie na tę kadencję – podkreślał Krzysztof Romianowski z Prawa i Sprawiedliwości.

– Pewnie to jest możliwe do zrealizowania. Temat nie jest zamknięty – dodawała Renata Łażewska.

Czy problemem jest murawa?

Operatorem Stadionu Miejskiego została na 12 lat Pogoń, ale to nie oznacza, że tylko szczeciński klub może tam organizować własne wydarzenia.

– Miasto ma możliwość organizacji wydarzeń na terenie Stadionu Miejskiego, zarówno samodzielnie jak i we współpracy z operatorem. Należy jednak pamiętać, że jest to obiekt typowo piłkarski, dlatego ze względu na dobro i koszty murawy, która uchodzi za jedną z najlepszych w Polsce organizacja koncertów czy innego rodzaju eventów na płycie boiska musiałaby „zgrać się” z momentem, w którym nawierzchnia jest wymieniana – tłumaczy Dariusz Sadowski z urzędu miasta.

Zdaniem radnego Słowika, z problemem murawy można sobie poradzić korzystając z rozwiązań wykorzystywanych na innych stadionach.

– Nasłuchaliśmy się jak dużo kosztuje utrzymanie murawy. Nie wiem, czy tak jest, bo widzę stadiony na świecie, które są większe i tam jest możliwość, żeby tę murawę wymienić czy zdjąć, założyć płytę i można organizować różne wydarzenia – przekonywał.

Dawid Podsiadło pominął szczeciński stadion

Stadionem, na którym odbywają się największe koncerty w Polsce jest oczywiście PGE Narodowy w Warszawie, ale w najbliższych tygodniach dużo będzie działo się również na innych dużych obiektach piłkarskich. Dawid Podsiadło przygotował nawet koncertową Trasę Stadionową, ale do Szczecina nie przyjedzie.

Koncerty na 10 największych polskich stadionach do końca wakacji

PGE Narodowy – Metallica, Taylor Swift, Andrea Bocelli

Stadion Śląski – Dawid Podsiadło

Enea Stadion Poznań – Dawid Podsiadło, Summerland Festival

Tarczyński Arena Wrocław – Dawid Podsiadło

Polsat Plus Arena Gdańsk – Dawid Podsiadło, Ed Sheeran, Męskie Granie, Rockowizna Festiwal 2024

Stadion Miejski w Krakowie (Wisła) – brak informacji

Stadion Miejski w Warszawie (Legia) – brak informacji

Arena Zabrze – w trakcie przebudowy

Stadion Miejski w Białymstoku (Jagiellonia) – brak informacji o koncertach, będzie natomiast Polska Noc Kabaretowa

Stadion Miejski w Szczecinie – brak informacji