W sierpniu będzie można zanurzyć się w świecie legend, obejrzeć intrygujące detale starych kamienic, poznać żeglarską historię miasta, przenieść się do czasów PRL, popłynąć kajakiem do szczecińskiej Wenecji czy na rowerze zwiedzić poprzemysłową północ zaskakującą pięknymi krajobrazami. To sierpniowa oferta w ramach Transgranicznych Spacerów Miejskich organizowanych przez miejską spółkę Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia i Związek Gmin Gartz nad Odrą.

Transgraniczne Spacery Miejskie zaplanowano w formie pieszej, kajakowej i rowerowej. Wycieczki prowadzone są w dwóch językach – polskim i niemieckim. Wszystkie rozpoczynają się w weekendowe przedpołudnia o godzinie 11. Można wybierać spośród propozycji rozpisanych do końca września. Jaką tematykę poruszą najbliższe spacery?

Miejskie legendy i „stareńkie” kamienice

W sobotę 7 sierpnia z Magdaleną Dudą i Magdaleną Hanusz będzie można poznać najpiękniejsze legendy Szczecina i Pomorza. Przewodniczki zapowiadają, że będzie można dowiedzieć się, skąd pojawiły się na Pomorzu gryfy, gdzie mieszkali książęta, co podawano na książęcych stołach i kto wędrował kiedyś przez Pomorze.

14 sierpnia Monika Szymanik (wspólnie z Katarzyną Jackowską) poprowadzi swoją autorską trasą po Szczecinie, dzieląc się z uczestnikami miłością do „stareńkich” kamienic. Tego samego dnia będzie można też wybrać się w wycieczkę kajakową i obejrzeć miasto z zupełnie innej perspektywy, sprawdzając m.in. dlaczego zabudowa przy ul. Kolumba nazywana jest szczecińską Wenecją.

Żeglarskie oblicze Szczecina, miasto w czasach PRL i poprzemysłowa północ

W sobotę 21 sierpnia Tomasz Wieczorek i Przemysław Jackowski poszukają wspólnie z uczestnikami spaceru śladów żeglarskiego Szczecina. Nie zabraknie też morskich opowieści o fascynujących przygodach na morzach i oceanach.

Tydzień później będzie można cofnąć się w czasie. Justyna Machnik i Katarzyna Jackowska poprowadzą po Szczecinie szlakiem PRL. Będzie to humorystyczna wyprawa w przeszłość, nie zabraknie nostalgicznych historii i zagadek, zaplanowano też wizytę w muzeum PRL. Tego samego dnia organizatorzy zapraszają również na rowerową wycieczkę po północnych osiedlach Szczecina.

Transgraniczne Spacery Miejskie odbywać się będą również we wrześniu.

Zaplanowane tematy wrześniowe to:

4 września - Krwawe historie Szczecina

Wycieczka przebiegnie trasą krwawych wydarzeń i miejsc kojarzonych z czarnymi charakterami miasta. Dowiecie się o niewyjaśnionych zagadkach związanych z pożarem Kaskady, usłyszycie legendę o Czarnej Jolce i posłuchacie historii Rzeźnika z Niebuszewa oraz wielu innych, od których włos się jeży na głowie… UWAGA: Spacer dla ludzi o mocnych nerwach!

11 września - Cmentarz Centralny - ogród pamięci

Podczas spaceru poznacie unikatowe piękno jednej z największych nekropolii na świecie. Usłyszycie wiele ciekawostek i opowieści o postaciach pochowanych w tym miejscu. Ale to nie wszystko! Spacerując alejkami ogrodu pamięci przewodniczki opowiedzą Wam o pierwotnych planach tego potężnego cmentarza-parku. Przekonacie się, jak ważnym jest miejscem zarówno dla polskiej jak i niemieckiej historii Szczecina.

11 września - Spacer Kajakowy - Szczecińska Wenecja

Trasa wycieczki zostanie poprowadzona przez najpiękniejsze zakątki Odry i potrwa około trzech godzin. W trakcie spływu przewodnicy opowiedzą Wam o mijanych obiektach i związanych z nimi zdumiewających wydarzeniach z historii miasta. Od strony wody będziecie mogli zobaczyć m.in. Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Basztę Siedmiu Płaszczy oraz Szczecińską Wenecję. W wycieczce może wziąć udział każda chętna osoba, bez względu na wiek. Osoby niepełnoletnie uczestniczą w wycieczce pod opieką rodziców lub pełnoletnich opiekunów. Dwuosobowe kajaki będą czekały na miejscu startu.

18 września - Willowy Westend

Szczeciński Westend to piękna willowa dzielnica, która powstała na przełomie XIX i XX wieku. Podczas wycieczki poznacie historię miasta przełomu wieków i dzieje dzisiejszej najdłuższej ulicy w mieście, przy której ocalały najpiękniejsze mieszczańskie wille. Punktem kulminacyjnym spaceru będzie wizyta w słynnej willi Lentza, połączona ze zwiedzaniem obiektu.

25 września - Na tropie Gryfa

Przed Wami niezwykły spacer po Grodzie Gryfa z elementami gry miejskiej. Podczas wycieczki poszukacie gryfów ukrytych w przestrzeni miejskiej. Spacerując po najpiękniejszych zakątkach miasta usłyszycie m.in. historię pomorskiego rodu Gryfitów, który władał Księstwem Pomorskim ponad 500 lat. Bądźcie gotowi na wiele intrygujących historii i historyjek.

25 września - Miejski Spacer Rowerowy – Zielony Szczecin Szczecin słynnie z bujnej miejskiej zieleni, pięknych parków i skwerów. Podczas spaceru przewodnicy zabiorą Was w najciekawsze zielone miejsca w mieście. Wspólnie odkryjecie historie dawnych cmentarzy, a dzisiejszych parków. Rowerowi przewodnicy pokażą Wam wyjątkowe gatunki drzew i krzewów, nierzadko egzotycznych!

Jak zdobyć bilety?

Bilety na wrzesień będą w sprzedaży od 20 sierpnia. Można je kupić przez internet na stronie www.accredi.pl/visitszczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie w Alei Kwiatowej przy pl. Żołnierza Polskiego 20, tel. +48 91 434 04 40, e-mail: cit@zstw.szczecin.pl.

Co ważne, jeśli bilety online nie są już dostępne, warto zadzwonić do CIT, bo tam jest osobna pula biletów dostępnych tylko stacjonarnie. Ze szczegółowymi opisami wszystkich wycieczek można zapoznać się na stronie https://visitszczecin.eu/pl/kultura/125-transgraniczne-spacery-miejskie-plde.

Cennik:

• Spacery piesze: 10 zł /os. (w cenie wszystkie bilety wstępu)

• Spacery kajakowe: 20 zł/ os. (w cenie kajak)

• Spacery rowerowe: 20 zł/ os. (spacer z własnym rowerem)

Informacje organizacyjne

Liczba uczestników w każdym spacerze jest ograniczona. Dla większego komfortu zwiedzania, uczestnicy spacerów zostaną zaopatrzeni w odbiornik tour guide i jednorazowe słuchawki. W spacerach kajakowych organizatorzy zapewniają kajaki i kamizelki. Na spacery rowerowe trzeba wybrać się z własnym rowerem.

Transgraniczne Spacery Miejskie to cykl tematycznych podróży szczecińskimi ulicami organizowanych przez spółkę Żegluga Szczecińska Turystka Wydarzenia i Związek Gmin Gartz nad Odrą przy wsparciu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

Więcej informacji na stronie www.visitszczecin.eu, Facebooku Visit Szczecin oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej.