W alei kwiatowej, na placu Lotników i placu Adamowicza znajdzie się łącznie 95 wystawców, którzy przyjadą z różnych regionów Polski i Europy. Drewniane domki przyozdobione świerkowymi girlandami, choinki, bożonarodzeniowe stroiki oświetlone ciepłym, świątecznym blaskiem na kilka tygodni zmienią Szczecin w świąteczne miasto.
Na jarmarku będzie można kupić sery prosto z Podhala, wiejskie przysmaki od podlaskich rolników, węgierskie kołacze, litewskie chleby na zakwasie oraz wędliny, a także wysoko cenione choszczeńskie miody, ukraińskie pielmieni oraz wiele innych regionalnych i wyjątkowych smakołyków.
– Nie zabraknie także naparów, nalewek i najlepszej jakości herbat oraz szczecińskiej czekolady, której zapach każdego dnia unosi się nad naszymi bulwarami – zapowiada Celina Wołosz, rzecznik miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
W tym roku będzie więcej rękodzielników
W alei kwiatowej pojawią się stoiska z ręcznie robionymi bombkami i stroikami, na placu Adamowicza wystawcy będą sprzedawać świąteczne wianki i drewniane dekoracje, a na placu Lotników tradycyjnie będzie można kupić choinki.
– Kupimy też coś, co Mikołaj może zostawić pod taką choinką. Biżuterię z bursztynem, kosmetyki, wyroby ceramiczne, zakładki do książek, szczecińskie gadżety, skarpetki, portfele, drewniane zabawki, pluszaki oraz wiele innych – wymienia Celina Wołosz.
W tym roku rękodzielników będzie więcej niż w poprzednich edycjach. To efekt rotacji w 5 domkach, w których została wprowadzona czasowa sprzedaż. W każdym z nich pojawi się minimum dwóch najemców z różnymi wyrobami. Natomiast w alei kwiatowej znajdzie się domek, w którym będzie można kupić produkty firmowane marką Zrobione w Szczecinie.
Atrakcje każdego dnia
Jak zapowiadają organizatorzy, każdy dzień na jarmarku „będzie obfitować w dobrą zabawę i ciekawe propozycje na spędzenie świątecznego czasu”. Na scenie będzie można usłyszeć lokalnych artystów oraz podopiecznych szczecińskich szkół i przedszkoli. W pierwszy weekend wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Duo Active Music.
– W ramach działań edukacyjnych na naszej scenie pojawią się także przedstawiciele Jadłodzielni, którzy będą promować ideę foodsharingu i namawiać do tego, aby w czasie świąt nie marnować żywności – dodaje Celina Wołosz. – Dzieci będą mogły wziąć udział w przejażdżce koleją na Biegun Północny, a dorośli wykonać pamiątkowe kamyczki, które później ukryją na terenie jarmarku. Od piątku do niedzieli na scenie będzie dużo świątecznych aktywności, do udziału w których zapraszamy już teraz!
Napisz list do seniora, podziel się świątecznymi ozdobami
Biorąc udział w Szczecińskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, warto zajrzeć do Jemiołowego Zakątka. To tutaj będzie można napisać listy do seniorów, podopiecznych szczecińskich domów pomocy. Trafią do nich jeszcze przed świętami.
Jak co roku na jarmarku pojawi się także Bombkodzielnia, w której będzie można podzielić się świątecznymi ozdobami. Organizatorzy proszą, aby ze względów bezpieczeństwa nie przynosić lampek choinkowych.
Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się już w piątek (29 bm.) i potrwa do 22 grudnia. Od poniedziałku do czwartku stoiska będą otwarte w godz. 14.00-20.00, w piątki – 14.00-23.00, soboty – 10.00-23.00, a niedziele – 10.00-21.00 (z wyjątkiem 22 grudnia).
Komentarze
12